VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novodobou historii začali psát hasiči v Úvalech po roce 1997

LIDĚ SVATÉHO FLORIÁNA -

5.8.2009
SDÍLEJ:

TATROVKA NA CESTĚ. Úvalští dobrovolní hasiči si na nedostatek práce nemohou stěžovat, od září by jim měla práci usnadnit nová Tatra 815 4x4.2.Foto: SDH Úvaly

První doložená zmínka o městě Úvaly pochází již z roku 1290 a jeho historie je také historií požárů.

Zejména v husitských válkách, dále 26. září 1508 městečko vypálil loupeživý rytíř Jiří Kopidlnský. V období třicetileté války byly Úvaly vypáleny Švédy dokonce dvakrát a naposledy hořely 24. dubna 1838, kdy po rozsáhlém požáru shořela téměř celá severní a západní část náměstí.

Sbor dobrovolných hasičů v Úvalech však vznikl až o několik desetiletí později. Nebyl založen v roce 1886 jak se obvykle tvrdí, ale již o 12 let dříve, tedy v roce 1874. Jeho zakladateli byli rolník František Bilanský a mistr tesařský František Fiala.

Po revoluci přišla odmlka

Novodobá historie SDH Úvaly se začíná psát po odmlce v porevolučních letech. Aktivní činnost SDH se obnovila v roce 1997 s příchodem nových členů. Dobrovolní hasiči navázali kontakty s Městským úřadem Úvaly a okolními sbory.

Na hasiče se začali znovu obracet i úvalští občané s prosbou o čerpání a plnění studní, čerpání vody ze sklepů, likvidací sršní a včelích rojů. I městu byli prospěšní například při čištění veřejných komunikací, kanalizace, při sběru železného šrotu a v letních měsících kropení prašných silnic. S finančním přispěním města také mohl sbor obnovit techniku.

A v roce 1998 vzniká i oddíl mladých hasičů Hasítek.

„V současné době máme 67 členů, z toho je 39 dospělých a 28 dětí a dorostenců,“ uvádí starosta SDH Úvaly Miroslav Šindelář.

„Ve výjezdové jednotce je 26 členů a jsme zařazeni do kategorie JPO III/2, to znamená, že vyjíždíme do 10 minut od vyhlášení poplachu a zajišťujeme dvě výjezdová družstva.“

Problémy s technikou i náborem členů

Jako všude, i v Úvalech mají problémy ze zastaralou technikou.

Jednotka disponuje CAS 25 na podvozku Škoda 706 z roku 1973 a CAS 32 na podvozku T148 z roku výroby 1972. Už to samo hovoří o tom, že nepatří zrovna k nejmladším a nejspolehlivějším. Její provozuschopnost se udržuje jen na základě mimořádného vypětí a aktivity členů. Přesto hasiči očekávají, že se již brzy blýskne na lepší časy…

Mladou krev by úvalským dobrovolným hasičům měla zajistit práce s mládeží, kterou rozhodně nepodceňují. „Té není nikdy dost,“ přiznává starosta Šindelář.

„Hodně dětí sice vidí rádo hasiče, hlásí se, ale když začnou chodit do kroužku a zjistí, že se musí naučit hasičskému řemeslu a také se rychle hýbat a běhat, tak jich spousta odchází. I přes nábory v základní škole dětí ubývá a nemají zájem. Přesto jsou pro nás celkem uspokojivé jak výsledky družstev mladých hasičů, tak družstev mužů a žen.“

V září přibude nová Tatra

A co by si přáli úvalští hasiči nejvíce do budoucna?

„S městem jsme navázali bezvadnou spolupráci, která přinesla své ovoce," pochvaluje si starosta Šindelář.

„V září dostaneme plně vybavenou novou Tatru 815 4x4.2. Samozřejmě i přes koupi nového auta moc financí na hasiče není. Je nutné přestavět hasičskou zbrojnici, aby vyhovovala dnešní době. Současná byla dostavena v roce 1939 a je skoro v havarijním stavu.“

VÍTŘEZÁČ

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení