VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá krev chybí hasičům v Mníšku pod Brdy citelně

Mníšek pod Brdy /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA/ - Z městské kroniky Mníšku pod Brdy se dozvídáme v zápise z roku 1859, že „…ten, který dodá první přípřež pro dopravu vody k požáru dostane 2 zlaté, kdo dodá druhou přípřež, dostane 1 zlatý a třetí přípřež 50 krejcarů…“. Je tedy patrné, že Mníšek měl již tehdy organizovanou požární ochranu na území města.

19.8.2009
SDÍLEJ:

Zásah hasičů z Mníšku pod Brdy u dopravní nehody s následným požárem na R7.Foto: SDH Mníšek pod Brdy

Roku 1879 tehdejší starosta hodnotil činnost hasičů slovy: „… sbor má 20 členů ke cvičením sborovým s tím, že se může honositi skvělými výsledky nejen co do působnosti, nýbrž i ze stránky finanční“.

„Členové Sboru dobrovolných hasičů v Mníšku pod Brdy mají za sebou v posledních letech bohaté zkušenosti z mnoha provedených zásahů, včetně záchranných prací při povodních v roce 1997 na Moravě a v roce 2002 v Řevnicích a okolí. Jsme připraveni chránit životy a majetek všech, kteří se díky živelným pohromám a nehodám ocitnou v tísni. K tomu nás váže úsilí a odkaz našich předků,“ říká starosta sboru Jiří Šedivý.

A jak jsou na tom s technikou? Patří k ní dvě cisterny na podvozcích Liaz 101, Tatra 815 a Tatra 138 a dnes již historické vozidlo PPS 12. Hasičská technika vyžaduje neustálé opravy a údržbu, aby byla v kteroukoli noční a denní dobu připravena k účinnému zásahu. Za vraty hasičské zbrojnice jsou ukryty stovky poctivě odpracovaných hodin dobrovolných hasičů. Členové SDH Mníšek pod Brdy zdarma odpracovali loni jen při zásazích 1510 hodin, zde ovšem není zahrnuta doba vynaložená při přípravě a údržbě techniky, výzbroje a výstroje po zásahu.

Od roku 2002 je dvacítka členů zásahové jednotky v případě potřeby svolávána SMS zasílanými na mobilní telefony operačním střediskem, což umožnilo dosáhnout výjezdu prvního vozidla do pěti minut v kteroukoli roční a denní dobu. Jednotka je zařazena jako JPO III. Členové zásahové jednotky jsou vybaveni svolávacím zařízením a mobilními telefony, takže je slyšet známou požární sirénu méně často než dříve.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Dále je zásahová jednotka vybavena přílbami Gallet, kabáty Nomex, kapesními radiostanicemi, obleky proti sálavému teplu a ostatními ochrannými pomůckami, což umožňuje provádění zásahu i ve velmi ztížených a složitých podmínkách.

„Díky vybavenosti a vycvičenosti naší zásahové jednotky a díky pravidelnému seznamování se s technikou a novinkami v technických prostředcích hasičských záchranných sborů se daří držet zájem členů o hasičské řemeslo, být rovnocenným partnerem a nezanedbatelným spolupracovníkem HZS okresu Praha západ, což se pravidelně prokazuje na společných zásazích,“ říká velitel sboru Jaroslav Prais.

A to se projevilo i ve statistice zásahů za minulý rok. Dobrovolní hasiči z Mníšku vyjeli v roce 2008 ke čtyřiceti požárům, sedmi technickým zásahům, k jedné dopravní nehodě a jednomu úniku ropných produktů. Všude obstáli na výbornou.

„Tíží nás v poslední době jeden velký problém“ postěžoval si na závěr starosta sboru Jiří Šedivý. „Chybí nám citelně mladá krev, loni koncem roku jsme museli dokonce zrušit družstvo mládeže. Zájem zkrátka není. I když se nám v poslední době přihlásilo do našich řad několik mladých kolegů, budeme se muset nad tímto problémem vážně zamyslet, abychom jednou nezůstali bez následovníků.“

Vít Řezáč

19.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení