Nejdřív horor, pak show Lafaty. Je to slibné, řekl kouč Sparty po Malmö

Praha /FOTOGALERIE/ - Strašidelný začátek, pohodový konec. Fotbalisté pražské Sparty v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů porazili Malmö 4:2. Úterní utkání na Letné rozhodl domácí kapitán David Lafata, který si na své konto připsal hattrick.

29.7.2014 AKTUALIZOVÁNO 29.7.2014
Zvětšit fotografii

Sparta - Malmö: Radost z vítězstvíFoto: ČTK/Milan Kammermayer

První minuty byly pro české fanoušky doslova z Hitchcockovy dílny. Chyby, chyby, chyby. "To jsme tahali za kratší konec," přiznal bezprostředně po skončení duelu domácí kouč Vítězslav Lavička. Švédský šampion se dostal do vedení a i když Letenští srovnali, situace se opakovala. Stav: 1:2 o přestávce.

Jenže pak přišla útočná smršť. Ohromné zlepšení v útoku, další branky Lafaty a na konci už se rudí hoši radovali.

Bude to stačit v odvetě? "Je to slibné, ale nic není hotovo," poznamenal Lavička. Opatrnost je po dnešku na místě.

Za týden se rozhodne - na půdě Malmö půjde o účast v play off, tedy posledním předkole. Motivace pro postupujícího? Ve hře je také prémie 2,1 milionu eur (asi 58 milionů korun). Vítěz navíc bude mít jistotu minimálně základní skupinu Evropské ligy, zatímco nyní ten poražený zamíří do jejího 4. předkola.

Dvě branky po chybách obrany

Sparta nasadila Matějovského, který do poslední chvíle laboroval se zraněním, v obraně také místo Švejdíka nastoupil Kováč. S výjimkou Krejčího, jenž má svalové problémy, tak v domácí sestavě nechyběla žádná z opor.

Přesto Lavičkovi svěřenci začali zakřiknutě. První šanci ještě hosté promarnili (když si rozhodčí navíc nevšimli Costovy ruky ve vápně), ale v 17. minutě už míč skončil v síti, když Forsbergovu střelu z hranice velkého vápna tečoval Kováč za bezmocného Bičíka.

Sparta vyrovnala takřka vzápětí. Nejprve Přikryl sám proti Olsenovi neuspěl, chvíli na to ale našel Dočkal přesným centrem Lafatu, a i když si brankář Malmö na míč sáhnul, letenský kapitán si připsal šestý zásah v soutěži.

Jenže opět udeřili hosté, kteří využili nepozornosti Holka s Costou. Po kombinaci s Rosenbergem našel Tinnerholm zpětnou přihrávkou Kiese Thelina, který s přehledem poslal švédský celek do vedení. Sparta mohla ještě do přestávky vyrovnat, ale Kadeřábkovu hlavičku vykopl z brankové čáry Ricardinho.

"Byla to komplikace, ale o přestávce jsme si řekli, že zápas není ztracený a moc si vážím toho, jak to kluci po pauze rozjeli," vysvětlil Lavička.

Po přestávce hrál jediný tým

Ano, z kabin se vrátil jiný tým. Naštěstí Sparta výrazně přidala a během dvou minut otočila skóre. Nejprve v 51. minutě vyrovnal Lafata a krátce na to poslal po závaru po Přikrylově střele dorážkou do vedení zblízka Kováč. Neuvěřitelná euforie.

Od té chvíle byl na hřišti jen jeden tým a v 70. minutě završil hattrick Lafata hlavou po centru Hušbauera.

Navázal tak na své pětibrankové představení ze zápasu s Levadií Tallinn a snad i definitivně zaplašil vzpomínky na loňské fiasko v předkole Evropské ligy, ve kterém Sparta nečekaně vypadla s jiným švédským celkem Häckenem.

Zejména díky kapitánově formě tak Sparta do odvety ve Švédsku příští týden odcestuje s nadějným dvoubrankovým náskokem. "Dva góly, co jsme dostali, to je trochu nad plán. To se nesmí v poháru stávat," dodal sám hrdina.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů

Sparta Praha - Malmö 4:2 (1:2)
Branka: 22., 51. a 70. Lafata, 53. Kováč - 17. Forsberg, 27. Kiese Thelin. Rozhodčí: Özkahya - Satman, Kan (všichni Tur.). ŽK: Hušbauer - Forsberg. Diváci: 12.833.
Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč, Holek, Costa - Matějovský (84. Vacek), Vácha, Hušbauer - Dočkal, Přikryl (71. Breznaník) - Lafata (87. Bednář). Trenér: Lavička.
Malmö: Olsen - Concha (53. Nazari), Hammar, Helander, Ricardinho - Tinnerholm, E. Adu, Halsti (85. Kroon), Forsberg - Kiese Thelin (75. Mehmeti), Rosenberg. Trenér: Hareide.

Autor: Redakce, ČTK

29.7.2014 VSTUP DO DISKUSE

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.