Sparta obhájila pohár ČMFS

PRAHA - Fotbalisté Sparty obhájili jako první klub vítězství v Poháru ČMFS a udělali krok k vysněnému zisku double. V dnešním finále na pražském Strahově porazil vedoucí tým ligové tabulky v oboustranně rychle vedeném utkání Jablonec 2:1, přestože prohrával už v šesté minutě. Těsně před pauzou ale vyrovnal Kulič a Horváth vstřelil v 68. minutě z penalty rozhodující gól.

24.5.2007

Obavy z takticky svázaného utkání vzaly brzy za své a překvapivě to byl Jablonec, který začal udávat tempo utkání. Sparta nastoupila nakonec jen s dvěma změnami oproti ligovému duelu v Olomouci a jedna z nich se nevydařila. Stoper Drobný v šesté minutě zaváhal při přihrávce před branku, míč mu sklouzl po noze přímo ke Svátkovi a sparťanský odchovanec otevřel skóre. Pro Spartu coby vysokého favorita to byla těžká rána, ale poměrně rychle se z ní vzpamatovala. Mohly za to i některé nepovedené zákroky jabloneckých hráčů. Například Flachbart nesmyslnou malou domů přichystal soupeři trestný kop uvnitř šestnáctky, který sice pražský klub nevyužil, ale nastartoval dvacetiminutovou převahu. Během ní zatlačil Severočechy hodně do defenzivy, ale řadu šancí zahodil.

Sami před Špitem se objevovali především útočníci Rezek s Kuličem, na gólmana však nevyzráli. Největší šanci měl Rezek ve 20. minutě, kdy Špit vyrazil míč na roh. Slibná byla i přihrávka Kuliče přes šestnáctku k Matušovičovi, jehož volej jablonecká obrana zblokovala. Jablonec se sice soustředil na defenzivu, ale hned první výpad ke sparťanské brance znamenal obrovské nebezpečí: Zeher prošel kolem brankové čáry a skvěle uvolnil Baranka, kterého Blažek vychytal. Sparta pak ve svém tlaku povolila, ale měla stále navrch. Její akce brzdily někdy chybné přihrávky, a když už se dostala ke střelbě, domácí obranná hráz se míči postavila do cesty. Severočeši někdy až příliš vyklízeli střed hřiště a doplatili na to v první nastavené minutě úvodního poločasu.

Horváth předložil do uličky míč Kuličovi, který se prosmýkl mezi stopery, v rychlém běhu přehodil Špita a vyrovnal. Spartě vyrovnání do kabin hodně pomohlo. Hned po pauze se dostávala znovu do převahy, kterou mohla už ve 49. minutě přetavit v gól po akci Matušoviče, ale jeho ideální přihrávku před branku nikdo ze spoluhráčů neočekával. V 65. minutě se už střídající Došek trefil do odkryté části branky, Flachbart však míč odvrátil. O tři minuty později si jablonecký bek vybral další slabou chvilku. Při cestě Pospěcha z trestného území ho zbytečně podsekl a následnou penaltu Horváth jistě proměnil. Poté následoval očekávaný scénář: Jablonec se i za cenu velkého rizika v zadních řadách pustil do ofenzivy a do sparťanské obrany létal jeden centr za druhým.

V posledních sedmi minutách dokonce zůstávali v zadních pozicích už pouze dva hráči v zeleném, ale v ofenzivě už toho mnoho nedokázali. Sparťané naopak mohli přidat třetí gól, Kisel ve slibné pozici pálil nad. To už ale na sparťanské radosti nic nezměnilo.

24.5.2007 VSTUP DO DISKUSE

Dům Donalda Trumpa

Tady strávil mládí Donald Trump

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
9

Školství rozdělovalo peníze na sport netransparentně, tvrdí NKÚ

Zeman při setkání vyjádřil Valachové podporu, ta trvá na demisi

Prezident Miloš Zeman na dnešní schůzce v Brně seznámil odcházející ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) s podporou, které se jí dostává od učitelů a sportovců. Jak však uvedla následně ministryně novinářům, očekává, že prezident bude postupovat dle ústavy.

Pro ČR není alternativa k EU, řekli europoslanci na sjezdu KDU-ČSL

Praha - Evropská unie prochází nejhorší krizí ve své historii. Pro Česko ale členství v unii nemá žádnou alternativu, a proto musí země hledat cestu, jak unii pomoci. Na sjezdu KDU-ČSL se na tom shodli lidovečtí europoslanci. Europoslanec Pavel svoboda přitom podotkl, že se Česko musí snažit stát součástí integračního jádra EU.

Čunek poražen. Bělobrádek obhájil křeslo předsedy

Předsedou KDU-ČSL bude i další dva roky Pavel Bělobrádek. Vicepremiér a úřadující předseda strany dnes na lidoveckém sjezdu v Praze porazil zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Pro Bělobrádka hlasovalo 227 delegátů z 276 přítomných, získal tak 84 procent hlasů.

Lidovci jdou do voleb se STANem. Bělobrádek hovořil o politickém systému

Českou republiku čeká souboj o charakter společnosti a o to, zda zůstane standardní parlamentní demokracií, nebo se posune k autoritářskému systému. V projevu na sjezdu KDU-ČSL to řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Lidovci jsou podle něj síla pro budoucnost a strana, která je zodpovědná a solidární. Sněm schválil také uzavření volební koalice s hnutím STAN. Část lidovců měla výhrady, přesto spojenectví podpořilo 81,72 procenta delegátů.