Už jen jediný bod dělil od sebe fotbalisty první Plzně a druhé Sparty v prvoligové tabulce. Letenští v pátečním duelu s Libercem vyhráli 3:2 a znovu zatlačili na ligového lídra. Ten však odpověděl vítězně.

Návrat do Edenu po třech dnech od divokého a nedohraného semifinále poháru Sigmě nevyšel podle představ. S Bohemians prohrála 1:2. V oboustranně útočném zápase si Olomouc vytvořila dost šancí, ale na vedoucí gól Přikryla nikdo nenavázal, naopak nejprve si srazil do vlastní sítě kapitán Kučera a po pauze rozhodl Milan Škoda.

V boji o setrvání v I. lize fotbalisté českobudějovického Dynama sice doma nevyhráli, nicméně i bod ze zápasu se Slavií domácí brali. „Nemůžeme říkat, že jsme ztratili dva body. My jsme totiž bod získali,“ uvedl po zápase trenér Dynama Jaroslav Šilhavý. Slavia totiž po většinu času byla v neděli v Č, Budějovicích lepší a měla i více brankových šancí. „Chtěli jsme tu hrát útočný fotbal a jsem rád, že hráči to, co jsme před utkáním řekli, dodrželi,“ pochvaloval si kouč Pražanů Michal Petrouš.

Sparta - Liberec 3:2 (2:0)

„To, co se děje jinde, nemůžeme ovlivnit. Musíme se soustředit na sebe. Máme svých starostí dost,“ nechtěl generální sportovní manažer domácích Jozef Chovanec komentovat boj o titul.

Sparta v pátek večer dvakrát vedla o dvě branky, ale na klidu jí to rozhodně nepřidalo. Liberec totiž dvakrát srovnal na rozdíl jediného gólu a domácí se báli o výsledek do poslední chvíle. „Měli jsme spoustu šancí. Mohli jsme i vyrovnat. Ale celkově byla Sparta asi v zápase lepší,“ prohlásil liberecký trenér Petr Rada.

„Liberec nám zle zatápěl. Začal si víc věřit. Odměnou mu byla vstřelená branka, která s námi hodně otřásla. Druhá půle byla z naší strany strašná. A to jsem ještě slušný,“ konstatoval Chovanec.

Jeho družinu ale už předvedená hra nemusí zajímat. Pro Spartu jsou totiž tři body v boji o obhajobu titulu veledůležité.

Plzeň se v sobotu utká s Mladou Boleslaví, a pokud klopýtne, může se český fanoušek těšit tři kola před koncem na pořádnou dávku emocí. „Nervozita tam z naší strany byla. Aby ne, věděli jsme, že hrajeme o titul. Ale máme tři body a to je teď hlavní. Teď je na tahu Plzeň. Není to jednoduché ani pro ně ani pro nás. Mají zápas k dobru. Jsem zvědavý, jak se k zápasu s nimi postaví Mladá Boleslav,“ nechal se slyšet letenský záložník Kamil Vacek.

„Nechceme se na Spartu ohlížet,“ zní z Plzně. Pokud tak chtějí Vrbovi hoši skutečně učinit, musí Mladou Boleslav porazit.

Branky: 4. vlastní Dejmek, 38. Kweuke, 58. Kerič - 51. Hadaščok, 64. Dejmek. Rozhodčí: Franěk - Pelikán, Peřina. ŽK: Dočkal, Štajner, Gebre Selassie (všichni Liberec). Diváci: 5715.

Sparta: Zítka - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Kladrubský (73. Abena), Vacek - Kerič (65. Sionko), Matějovský, Kadlec (90.+1 Podaný) - Kweuke. Trenér: Chovanec.
Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Fleišman - Dočkal, Vácha, Gecov, Štajner, Breznaník (90. Vlasko) - Hadaščok (77. Sivrič). Trenér: Rada.

Bohemians 1905 - Olomouc 2:1 (1:1)

V Praze se hrál od začátku atraktivní zápas. Ani jednomu z týmů s trochou nadsázky „o nic nešlo“ a na přístupu k defenzivě to bylo vidět.

Z počátku byla aktivnější Sigma. Dvakrát zaťukali Hanáci na brankovou konstrukci, než naplno udeřili. První zvonění měl na svědomí Doležal, který si na přední tyči našel prudký centr Přikryla. Podruhé se za Sňozíkovými zády ozvalo břevno po centru Janotky z přímého volného kopu a hlavičce Petra.

Skóre se měnilo po odehrané půlhodině. S velkou chutí hrající Tomáš Přikryl si zaběhl za zelenobílou obranu, kam prodloužil dlouhý pas Doležal, a oslavil první ligový start v základní sestavě obstřelením brankáře Klokanů.

Jenže z vedení se Hanáci dlouho neradovali. Domácí ostrostřelec Milan Škoda se nejprve zastřeloval, když dostal na hranici dostatek prostoru od mladíka Koutného, který zaskočil za disciplinárně potrestaného Škerleho. Brankář Blaha, další z fotbalistů, kteří dostali v nabitém olomouckém programu příležitost zazářit, byl ale pro tentokrát pozorný.

V 36. minutě však neměl nárok, když přetažený centr vrátil na malé vápno Uzbek Ibragimov a Škoda svým důrazem donutil Kučeru k vlastnímu gólu. Ještě do přestávky mohlů Sigmě vrátit náskok Petr, ale příliš dlouho mu trvalo, než si nachystal míč v dobré šanci na oblíbenou pravačku a nakonec jeho zakončení vyznělo do ztracena.

Po pauze byli znovu aktivnější hosté. Tutovku zazdil v 53. minutě Petr, jehož na malém vápně našel přesným centrem Rossi. Sňozík však proti hlavičce z bezprostřední blízkosti vytáhl fantastický reflex.

Na druhé straně těsně nedosáhl před Blahou na centr Štohanzl, ale v 69. minutě se Klokani dočkali. Kučera ve vlastním vápně hasil na poslední chvíli, vysoký míč ale Hartig vrátil před branku, kde Škoda využil nedůslednosti Vepřeka a přes hlavu trefil tři body pro Bohemians. Hanáci vystupňovali v poslední dvacetiminutovce tlak. Ale střídající Šultes trefil boční síť a hlavičku i parádní oblouček Hořavy lapil Sňozík.

Sigma v tomto zápase opět potvrdila, že s výjimkou prvního zápasu s Ústím nad Labem se jí na jaře na soupeřových hřištích bodovat nedaří. V tabulce se svěřenci kouče Psotky propadli na páté místo, za svého přemožitele.

Branky: 36. vlastní Kučera, 69. Škoda - 29. Přikryl. Rozhodčí: Adámek - Čecháček, Szarowski. ŽK: Hartig - Vepřek. Diváci: 2614.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Bartek - Moravec, Kraus (38. Nešpor), Sedláček, Štohanzl (87. Lukáš) - Škoda, Ibragimov (67. Hartig). Trenér: Hoftych.
Olomouc: Blaha - Janotka, Kučera, Koutný, Vepřek - Přikryl (67. Bajer), Rossi, Hořava - Petr (67. Šultes), Doležal, Navrátil (79. Tomeček). Trenér: Psotka.

České Budějovice - Slavia 1:1 (1:1)

Zápas měl slavnostní úvod, neboť před jeho začátkem byl do Síně slávy Dynama uveden Karel Vácha, nejlepší ligový střelec budějovického týmu a jedna z velkých postav tohoto klubu všech dob.

Zápas samotný začal svižně. Hned v první minutě prověřil pozornost Zlámala v brance Slavie střelou zpoza vápna a z téměř akrobatické pozice Nitrianský, ale už o minutu později měl mnohem více práce s Pospěchovou střelou domácí gólman Kučera a krátce nato po dobré kombinační akci pálil ze slibné pozice hostující Vlček nad břevno.

Dvě minuty nato však ochozy Střeleckého ostrova poprvé vybuchly nadšením, když po Otepkově rohovém kopu Stráský hlavou propasíroval míč za Zlámalova záda – 1:0! „Slavia praktikuje zónovou obranu, jenže mě u bližší tyče nechala zcela volného,“ culil se domácí útočník.

Jenže Slavia ani po nečekaném úderu nesložila zbraně a ve 12. minutě Dynamo o vedení nepřišlo jen díky Kučerovi. Ten totiž vychytal skvělým zákrokem Vlčka, jenž pálil z deseti metrů přesně k tyči. A jak se ukázalo, zdaleka to nebylo naposledy, kdy v nedělním zápase domácí gólman musel prokazovat své kvality.

Navíc už deset minut poté, co Stráský dal vedoucí branku Dynama, se skóre měnilo: Horejš zastavil únik Vlčka jen za cenu žluté karty, jenže co horšího, z nařízeného trestného kopu Koreš našel u vzdálenější tyče zcela volného Pospěcha a ten hlavičkou do protipohybu českobudějovického brankáře srovnal na 1:1.

Výhru mohl zajistit Slavii kanonýr Černý

A zápas o ligovou záchranu tak pro budějovické fotbalisty vlastně začínal znova. A duel pro ně vůbec nebyl jednoduchý, protože Slavii už obavy o setrvání v lize netrápily, zatímco pro Dynamo by domácí bodová ztráta mohla mít velice nepříjemné důsledky. Věděli to i domácí fotbalisté, kteří poté, co se po inkasovaném gólu otřepali, se v závěru první půle dostávali před velké vápno Pražanů přece jen častěji, nicméně vážnější gólovou příležitost si do pauzy vytvořit nedokázali.

V evidentní snaze hosty zatlačit a donutit je k chybám přišli domácí fotbalisté i do druhého poločasu, jenže jejich tlak byl platonický a trval jen krátce. Naopak už sedm minut po přestávce gól mohla vstřelit Slavia, naštěstí pro Jihočechy ale střelu Černého, jenž se dostal do stoprocentní příležitosti, brankář Kučera skvěle vyrazil.

A hosté byli při chuti dál a v 59. miutě to zkusil šest metrů za vápnem Pospěch – a byla to střela hodně jedovatá, mezi tři tyče se však nevešla. Hrozba gólu na klidu hráčům Dynama samozřejmě nepřidala a v poklidu a uvolněně hrající Slavia dál hrozila: v 65. minutě si Janda zaběhl až k brankové čáře a stihl ještě dát míč pod sebe na nabíhajícího Černého, jehož dělovka jen o pár decimetrů přeletěla břevno nad bezmocným Kučerou. Krátce nato se sám na značce pokutového kopu ocitl v další čisté možnosti Vlček, než si ale stihl balon nachystat na střelu, sebral mu ho vracející se Čirkin.

Slavia v této fázi utkání byla jasně lepší, hráči Dynama se trápili a míč je neposlouchal. Oba jejich hrotoví útočníci byli dobře kryti a ve středu hřiště kralovali Pražané. Ti předčili hráče Dynama jak po kombinační stránce, což se dalo čekat, tak ale i důrazem v osobních soubojích. Pět minut před koncem srazil Pospěchovu hlavičku Vulin na roh a poté Kurešovu dělovku Kučera vyškrábl.

„Slavia tady hrála ze všech týmů, které se u nás na jaře představily, nejlepší fotbal,“ vyzdvihl hru soupeře trenér Jaroslav Šilhavý. „Pohybem a krátkými přihrávkami jsme soupeři míč příliš nepůjčovali,“ netajil se svou spokojeností trenér Michal Petrouš. „Jen ty neproměněné příležitosti mě mrzí,“ dodal ještě.

Branky: 7. Stráský - 22. Pospěch. Rozhodčí: Zelinka - Tacina, Kocián. ŽK: Horejš - Milutinovič. Diváci: 3061.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš (46. Simič), Lengyel, Vulin - Hudson, Čirkin, Otepka, Nitrianský (84. Pecka) - Stráský, Ondrášek (68. Mezlík). Trenér: Šilhavý.
Slavia: Zlámal - Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila - Černý, Milutinovič (59. Janda, 74. Hora), Jarolím, Koreš - Vlček, Pospěch. Trenér: Petrouš.