Sparta si zastřílela, uspěly i další dva pražské týmy Bohemians a Slavia

Praha - Sobota byla ve znamení několika generálek na start fotbalové sezony v Česku. Sparta podle očekávání zvládla test v Německu, když třetiligovou Chotěbuz porazila 6:2 i zásluhou hattricku Marca Paixaa. Ten otevřel skóre už v páté minutě po přihrávce Dočkala.

18.7.2015

Útočník Sparty Marco Paixao.Foto: ČTK/Michal Doležal

Domácí za čtvrt hodiny zásluhou Hübenera srovnali, ale Spartě brzy vrátil vedení Paixao, jenž v nastavení první půle dokonal premiérový hattrick v letenském celku. Třicetiletý fotbalista v pěti přípravných duelech zaznamenal šest gólů a zatím výborně zastupuje zraněného kapitána Lafatu.

Portugalec v 52. minutě místo svého čtvrtého zásahu dopřál gólovou radost střídajícímu nigerijskému spoluhráči Fataiovi. Chotěbuz se zmohla jen na snížení Breitkreuze a v závěru korunovali sparťanský triumf dalšími dvěma brankami Hušbauer se Slovákem Breznaníkem.

Obě vršovická mužstva vyhrála

Další dva pražské prvoligové kluby zvolily soupeře z nižších soutěží: Bohemians porazili Pardubice 1:0, Slavia zdolala České Budějovice 2:0.

Slavii poslal proti Budějovicím do vedení ve 20. minutě Mikula, po změně stran pojistil vítězství Piták. Svěřence Dušana Uhrina mladšího pak podržel brankář Berkovec, jenž zneškodnil penaltu Jurdíka.

„Druhou půli jsme začali dobře a myslím, že jsme těch pětačtyřicet minut na hřišti dominovali. Jsem rád, že jsme vyhráli, byla to generálka na Plzeň, ale je jasné, že tam nás čeká úplně odlišné utkání," uvedl Uhrin.

Přípravná utkání

Energie Chotěbuz - Sparta Praha 2:6 (1:3)
Branky: 21. Hübener, 66. Breitkreuz - 5., 25. a 45.+1 Paixao, 52. Fatai, 87. Hušbauer, 89. Breznaník.
Sestava Sparty:
I. poločas: Bičík - Mareček, Brabec, Holek - Steinhöfer, Matějovský, Vácha, Dočkal, Frýdek - Paixao, Krejčí.
II. poločas: Štěch - Mareček, Holek, Costa - Steinhöfer (65. Konaté), Dočkal, Vácha, Hušbauer, Breznaník - Fatai, Paixao (65. Litsingi). Trenér: Ščasný.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 1:0 (0:0)
Branka: 55. Schick.
Sestava Bohemians: Zlámal - Pauschek (69. Hašek), Škerle (64. Gajič), Šmíd, Šírl - Bartek (58. Mosquera), Jindřišek, Jirásek, Acosta (80. Mikuš) - Čížek (82. Havel) - Schick (61. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 0:2 (0:1)
Branky: 20. Mikula, 54. Piták.
Sestava Slavie: Berkovec - Švec, Deli (73. Bílek), Latka, T. Jablonský (56. M. Dostál) - Mikula (71. M. Vukadinovič), Hrubý (81. Bazal), Zmrhal (67. Souček), Voltr (56. Černý) - Piták (80. Diop) - Milan Škoda (71. M. Červenka). Trenér: Uhrin ml.

Po stopách architekta a designéra Pavla Janáka

Praha/GALERIE/ - Funkcionalistická osada na Babě, Palác Adria či kubistická černobílá cukřenka. To je jen hrstka děl, kterými je známý Pavel Janák.

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Praha - Tři koncerty, které měl na letošní Dvořákově Praze s Českou filharmonií řídit Jiří Bělohlávek, se uskuteční v plném rozsahu. Requiem Antonína Dvořáka 13. a 14. září provede se sólisty a Pražským filharmonickým sborem Jakub Hrůša. Přední český orchestr pak bude 20. září dirigovat Petr Altrichter s programem, který v sobě symbolicky spojuje mistrovská díla dlouholetých přátel Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse. Média o tom ve středu za pořadatele informovala Silvie Marková.

Bělohlávka v ČF nahradí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Praha - Část závazků České filharmonie (ČF) v Praze i v zahraničí po úmrtí Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedení ČF se snaží zajistit, aby domluvené programy doznaly co nejméně změn, řekl dnes v rozhovoru s ČTK generální ředitel ČF David Mareček.