Plzeň si kolo před koncem podzimní části zajistila titul půlmistra. Po vítězství nad Zbrojovkou 2:0 vede tabulku o čtyři body před Slavií. Úřadující šampioni tak prodloužili ligovou sérii bez porážky na jedenáct zápasů, doma slavili pošesté za sebou. Duel rozhodli Michael Krmenčík a střídající Michal Ďuriš. Brno zaváhalo pošesté v řadě a je čtrnácté.

Sparta si po postupu v Evropské lize zpříjemnila i domácí soutěž, po výhře nad Hradcem Králové 2:1 se posunula na čtvrté místo před Mladou Boleslav. Pražany poslal do vedení Lukáš Juliš, po pauze pak přidal druhou trefu Matěj Pulkrab. Domácí snížili po gólu Tomáše Malinského, vyrovnat už ale nestačili. Pražané tak venku naplno bodovali poprvé po čtyřech zápasech.

Liberec se protrápil proti Slovácku k remíze 2:2. Hosté z Uherského Hradiště už vedli po gólech Francise Koného a Filipa Hlúpika 2:0, přesto na výhru nedosáhli. V 66. a 69. minutě totiž ze dvou penalt srovnal Rus Nikolaj Komličenko. Slovácko navíc dohrávalo v devíti bez vyloučených Milana Kerbra s Vlastmilem Daníčkem, za domácí dostal červenou kartu Vůch. Liberec čeká na výhru už pět zápasů a v tabulce mu patří až dvanácté místo, Slovácko je o skóre za ním.

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Do sestavy Plzně se oproti čtvrtečnímu utkání Evropské ligy s AS Řím vrátil kapitán Hubník, který zažehnal problémy se svalem. Nastoupil i uzdravený Řezník. Ke svému 300. utkání v lize pak naskočil Limberský, který tak vstoupil do Klubu legend.

V dresu Brna se zase po téměř osmi měsících představil špílmachr Pavel Zavadil, který podstoupil operaci kolene. V Plzni naskočil na posledních dvacet minut utkání.

To je však jediné pozitivum, které brněnským fotbalistům přinesl duel patnáctého kola nejvyšší soutěže na stadionu mistrovské Viktorie. Nevytvořili si téměř žádnou příležitost a prohráli 0:2. „Zápas jsme odehráli ustrašeně. Na Viktorku jsme nestačili, byla nad naše síly," uznal brněnský kouč Svatopluk Habanec.

Zbrojovka prohrála už pošesté v řadě a klesla na čtrnáctou příčku v tabulce. „Naše pozice je nepříjemná, chtěli jsme mít o čtyři body víc, ale s Hradcem Králové a s Příbramí jsme je ztratili. Uděláme vše, abychom domácí zápas s Karvinou zvládli tříbodově," vyhlížel Habanec podzimní derniéru.

Plzeň zahazovala šance

Zbrojovka navíc přišla o zraněného kapitána Jana Poláka, který už ve 22. minutě přepustil místo na hřišti Radku Buchtovi. Polák nemohl pořádně ani běhat, když domácí Viktoria vstřelila první branku. „Gól jsme dostali, když jsme byli o deseti hráčích. Právě absence Honzy Poláka se asi pod branku podepsala, jelikož jsme neměli tak zahuštěný střed," uvedl Habanec.

David Limberský dobrým obranným zákrokem založil brejk, na jehož konci byl centr Martina Zemana a reprezentant Michael Krmenčík na malém vápně v pádu propálil gólmana. „Zakřičel jsem na Kubu Hromadu, aby mi to pustil, naštěstí mě na poslední chvíli uslyšel a nechal mi to," přiznal Krmenčík.

Plzeň dominovala celé utkání, ale také zahazovala příležitosti. Druhou branku přidal až čtvrt hodiny před koncem Michal Ďuriš.

Plzeň vede po polovině soutěže tabulku o čtyři body před druhou Slavií, zajistila si titul půlmistra, prodloužila ligovou sérii bez porážky na jedenáct utkání. „Jsem velmi spokojený. Odehráli jsme velmi dobrý zápas s mnoha šancemi. Jen je škoda, že jsme jich v první půli nedokázali využít víc. Pak by se nám dohrávalo jinak," pravil plzeňský trenér Roman Pivarník.

Branky: 22. Krmenčík, 75. Ďuriš. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Arnošt. ŽK: Hromada, Petržela - Štohanzl. Diváci: 8812.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský (46. Kovařík) - Hromada (46. Ďuriš), Hrošovský - Petržela (85. Bakoš), Hořava, Zeman - Krmenčík. Trenér: Pivarník.
Brno: Melichárek - Hyčka, Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Polák (22. Buchta), Sedlák - Přichystal (73. Zavadil), Škoda, Štohanzl - Řezníček. Trenér: Habanec.

FC Hradec Králové - Sparta Praha 1:2 (0:1)

"Myslím, že se fanouškům musel průběh zápasu líbit, gólové příležitosti byly na obou stranách. Dali jsme si za úkol v Hradci vyhrát a jsme rádi, že vezeme tři body, i když nás to stálo dost energie," řekl po zápase trenér Zdeněk Svoboda, který Spartu poprvé formálně vedl jako hlavní kouč.

Spartu mohl dostat do vedení už v osmé minutě kapitán Lafata, ale po přihrávce Karavajeva zblízka trefil tyč. Ve 13. minutě už se letenský tým prosadil. Lafata přistrčil míč volnému Julišovi a ten nadvakrát překonal brankáře Ottmara.

Domácí se však rychle oklepali a favorita zatlačili k jeho pokutovému území. Martanovu přízemní ránu vykopl bývalý hradecký gólman Koubek a ani další slibné akce Východočeši nedotáhli.

"Od takové 20. minuty se obraz hry změnil, od té doby jsme byli nebezpeční. Myslím, že šance Adama Vlkanovy v poslední minutě poločasu volala po gólu," uvedl hradecký trenér Milan Frimmel.

I ve druhém poločase byl dlouho aktivnější Hradec, jenže jeho hráči se dál trápili v zakončení. Pokus Černého vyrazil Koubek a dorážející Polom v dobré pozici trefil jen stopera Kadlece.

Koubek inkasoval po 392 minutách

Naopak z protiútoku v 56. minutě přidal druhý gól Sparty Pulkrab, který zblízka využil přesné Karavajevovy přihrávky. Za tři minuty se však domácí vrátili do hry. Kadlec po centru z levé strany neobratně odvrátil míč přímo k Malinskému a ten tvrdou ranou ukončil Koubkovi po 392 minutách ligovou neprůstřelnost.

Vzápětí Spartě chyběly ke třetí vstřelené brance jen centimetry, když se Dudlova zblokovaná střela odrazila od Pulkrabovy nohy do tyče. Karavajev poté pálil těsně nad břevno a Lafatu vychytal Ottmar.

"Votroci" v závěru sahali po vyrovnání a vytvořili si několik možností, ale hostující obrana v čele s Koubkem odolala. Hradec tak prohrál i třetí ligové utkání po návratu na svůj zrekonstruovaný stadion a se Spartou nebodoval popáté v řadě.

"My jsme sice snížili, ale na druhý gól už jsme odpovědět nedokázali. Výsledek je velké zklamání," prohlásil Frimmel. "Je to škoda. Takhle zmáčknout Spartu, to se moc často nestává," doplnil obránce Hradce a odchovanec Letenských Roman Polom.

Branky: 59. Malinský - 13. Juliš, 56. Pulkrab. Rozhodčí: Houdek - Myška, Boček. ŽK: Schwarz, Žondra - Michal Kadlec, Juliš, Koubek. Diváci: 4500 (vyprodáno).

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Plašil (85. M. Černý) - Janoušek, Schwarz - Martan, Vlkanova (73. Žondra), Malinský - P. Černý (73. Pázler). Trenéři: Frimmel a Pilný.
Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš, Holek, Mareček, Holzer (27. Dudl, 90. Mustedanagič) - Lafata, Pulkrab. Trenéři: Svoboda a Holoubek.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)

„Náš výkon byl mizerný a ten bod je trochu darem z nebes," hořekoval trenér Slovanu Jindřich Trpišovský.

Liberec se vůbec nemohl dostat do tempa a za celé úvodní dějství si nevytvořil šanci. To Slovácko bylo nebezpečnější, i když do možností ho svými chybami dostávali hlavně domácí. Po půlhodině udělal další chybu Pokorný, který zpracoval nákop přímo pro Koného a ten už tentokrát libereckého gólmana lobem překonal. Útočník z Toga skóroval ve druhém venkovním utkání za sebou.

Liberec vstoupil do druhé půle aktivně, ale v 55. minutě další hrubkou nabídl soupeři druhý gól. Koné poslal do úniku Hlúpika a ten s přehledem obstřelil Dúbravku. Připsal si první gól v ligové sezoně.

V 65. minutě svitla domácím naděje. Po Radově zákroku na Komličenka nařídil sudí Nenadál penaltu a sám faulovaný ji tvrdou ranou proměnil. V 69. minutě se ve vápně probíjel do zakončení Bartl, po kontaktu s Šimkem upadl a rozhodčí odpískal proti Slovácku další pokutový kop, navíc za protesty dostal červenou kartu Kerbr. Komličenko ani podruhé nezaváhal a střelou na opačnou stranu než v prvním případě srovnal.

Slovácko dohrálo v devíti

Hned o minutu později zbytečně fauloval liberecký Vůch a po druhé žluté kartě i domácí dohrávali v deseti. V první minutě nastavení šli dokonce hosté po Daníčkově druhé žluté kartě do devíti, ale bod už udrželi.

„První poločas byl z naší strany katastrofální. Chleba se pak lámal ještě v gólové situaci, kdy Slovácko mohlo dát na 0:3. V divokém závěru se nám podařilo uhrát bod, který jsme si možná ani nezasloužili. Dneska tam nebyl z naší strany hlavně pohyb, v tom vidím hlavní rozdíl oproti čtvrtečnímu zápasu," dodal Trpišovský.

„Jsem přesvědčen, že jsme si zasloužili tři body, bohužel nám to nebylo souzeno a z různých důvodů si vezeme jen jeden. Už jsem toho zažil hodně a myslel jsem si, že mě jen tak něco nepřekvapí. Ale člověk se v 58 letech učí, znovu jsem byl překvapený průběhem utkání," divil se kouč Slovácka Stanislav Levý.

Branky: 66. a 69. obě z pen. Komličenko - 29. Koné, 55. Hlúpik. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Kubr. ŽK: Vůch - Daníček, Reinberk, Rada, Košút, Heča. ČK: 71. Vůch - 69. Kerbr, 90.+1 Daníček. Diváci: 2770.

Liberec: Dúbravka - Karafiát, Nitrianský (59. Bartl), Pokorný, Bartošák - Breite, Folprecht (59. Markovič, 90. Machuča)) - Ekpai, Ševčík, Vůch - Komličenko. Trenér: Trpišovský.
Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Hlúpik (79. Diviš), Havlík, Kerbr - Koné. Trenér: Levý.