Jubilejní stý prvoligový gól útočníka Jana Nezmara vynesl libereckým fotbalistům výhru 1:0 nad Bohemians 1905 v duelu 26. kola nejvyšší soutěže.Liberec neprohrál už v šestém utkání za sebou a bodově se dotáhl právě na šesté Pražany, kteří dnes poznali přemožitele poprvé od 4. března, kdy nestačili na Jablonec.

Slavia si definitivně zajistila záchranu v první lize. Pomohla jí k tomu nedělní domácí výhra 3:0 nad nováčkem z Ústí nad Labem, o kterou se postarali dvěma brankami Pospěch a jednou trefou Vlček. Zadlužený pražský klub už nemůže v tabulce skončit hůř než čtrnáctý. Naopak Severočeši zůstávají poslední, na první nesestupovou příčku stále ztrácejí čtyři body.

Teplice - Sparta 2:2 (1:0)

Sparta řešila nečekané změny v sestavě. Trenér Chovanec poslal do základní jedenáctky překvapivě devatenáctiletého debutanta Pavelku a těsně před výkopem přišel o brankáře Blažka. Ten si obnovil svalové zranění a do branky šel stejně jako v minulém duelu Zítka.

Hosté v úvodu působili sebevědomě a už v páté minutě pálil Pamič. Jenže domácí byli pořádně nabuzeni. V 10. minutě měl velkou možnost Mahmutovič, který se dostal po hrubce Kušníra uvnitř šestnáctky k zakončení, ale své šance se lekl a branku netrefil.

Šance probudila celý tým. Domácí měli najednou míč častěji na kopačkách a ve 33. minutě vedli po střele Čajiče, která před Zítkou skočila. Gólman se už pak marně natahoval po míči, který ho přeskočil.

Sparta po gólu zapnula, ve 44. minutě mohl vyrovnat Sionko po akci středem hřiště, ovšem nestačil si v rychlosti zpracovat míč a jeho střela trefila vybíhajícího Grigara. Těsně před koncem poločasu brankář zasahoval ještě před Kadlecem, který naběhl za obranu při standardní situaci.

I druhou půli zahájili hosté šancí, ovšem Kweuke svoji hlavičku nasměroval nad břevno. V 57. minutě identickou možnost promarnil stejným způsobem osamocený Kadlec. Vzápětí těsně mimo hlavičkoval střídající Pekharta a sparťanský tlak narůstal.

Jenže v 61. minutě přišla ojedinělá akce domácích a náskok Teplic už byl dvoubrankový. Po Řepkově minele sice Mahmutovič ještě opuštěnou branku netrefil díky teči Brabce, ale po rohu a další chybě Zítky se k němu odrazil míč a teplický kanonýr ho protlačil do sítě.

V té době už sparťané hráli se třemi útočníky a střídající Pekhart po penaltě za faul Vondráška na Podaného v 69. minutě snížil. Čtyři minuty před koncem další náhradník Kerič vyrovnal pěknou střelou o tyč, ale otočit výsledek se Spartě přes enormní snahu už nepodařilo.(ČTK)

Branky: 33. Čajič, 62. Mahmutovič - 67. Pekhart z pen, 86. Kerič. Rozhodčí: Drábek - Dobrovolný, Marek. ŽK: Kalivoda, Mahmutovič, Vondrášek, Ljevakovič - Pamič, Pavelka, Matějovský, Kweuke. Diváci: 6024.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Smejkal, Matula, Rosa - Verbíř (90. Hošek), Čajič (90. Lácha), Ljevakovič, Kalivoda, Mareš - Mahmutovič. Trenér: Plíšek.
Sparta: Zítka - Kušnír, Brabec, Řepka, Pamič - Kadlec (81. Kerič), Pavelka (57. Podaný), Vacek, Matějovský, Sionko (57. Pekhart) - Kweuke. Trenér: Chovanec.

Slavia - Ústí nad Labem 3:0 (1:0)

V souboji klubů, které budou mít problémy s udělením profesionální licence, podle očekávání tvořila hru Slavia, která zatím v jarní sezoně prohrála v lize pouze derby na Spartě a v posledních týdnech se navzdory existenčním problémům prezentuje výbornými výkony.

Už ve čtvrté minutě měl na kopačce první gól Vlček, jenž se na zadní tyči snažil usměrnit prodloužený Trubilův centr, ale v pádu přestřelil. Za další čtvrthodinu se již slávistický veterán svého 93. gólu v české nejvyšší soutěži dočkal.

Po dalším Trubilově centru ze strany si naběhl do malého vápna a pohotově překonal náhradního ústeckého gólmana Kováře, jenž v minulém kole zazářil proti Jablonci.

Severočeši nepřijeli do Edenu pouze bránit a během první půle se zjevili ve dvou velkých šancích. Obě ovšem prováhali. Krbečkovi se na malém vápněnepovedlo zpracování a krátce poté trestuhodně přestřelil břevno Stožický. Mezitím v 27. minutě mohl na druhé straně zvýšit Černý, kterému zkazila radost tyč.

Zřejmě klíčový moment přišel krátce po pauze. Po chybě slávistické obrany se řítil na Vaniaka Stožický, ale čtyřicetiletý veterán proti němu vytáhl skvělý zákrok. Od té doby už ovládli zápas Pražané.

V 57. minutě ještě zastavila Jandovu tečovanou střelu levá tyč branky hostů, o dvě minuty později však již Pražané navýšili skóre. Po centru Černého se hlavou prosadil Pospěch.

Ústečtí se nevzdali a v 67. minutě zazvonila branková konstrukce také za Vaniakem po další šanci Stožického. Slávisté ovšem drželi otěže duelu pevně ve svých rukou a čtvrt hodiny před koncem si definitivně pojistili záchranu v lize. Citlivým obloučkem si připsal čtvrtý přesný zásah po zimním příchodu do Edenu Pospěch.

Branky: 59. a 74. Pospěch, 19. Vlček. Rozhodčí: Makovička - Ubias, Večeřa. ŽK: Dvořák, Zachariáš (oba Ústí). Diváci: 5423.

Slavia: Vaniak - Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila - Černý (78. Vyhnal), Janda (69. Milutinovič), Jarolím, Koreš - Pospěch, Vlček (58. Hora). Trenér: Petrouš.
Ústí: Kovář - Polák, Dreksa, Valenta, Dvořák - Jindráček (46. Doležal), Vrtělka, Zachariáš (80. Lamešič), Martykán, Stožický (72. Volek) - Krbeček. Trenér: Habanec.

Liberec - Bohemians 1905 1:0 (0:0)

Souboj týmů se skvělou aktuální formou sliboval dobrou podívanou, ale o úroveň zápasu se dlouho starali jen domácí hráči. I na nich bylo vidět, jak si přejí, aby jejich parťák Nezmar dosáhl na vysněný stý gól. U třiatřicetiletého kanonýra dlouho končily všechny ataky Slovanu a Nezmar často strašil zadáky Bohemians v čele s brankářem Sňozíkem svým typickým důrazem.

Už v třetí minutě s ním Sňozík vyhrál první vzájemný souboj, když vytáhl Nezmarovu hlavičku. V 28. minutě už liberečtí fanoušci málem mohutně slavili, ovšem Nezmar v akrobatické pozici pálil jen do tyče.

Občas bylo až úsměvné, jak liberečtí hráči v koncovce hledají jen a jen Nezmara. Breznaník třeba už z boku mohl z výhodné pozice pálit, ale zbytečně ještě míč prostrkával na obsazeného útočníka, který si na Sňozíka na konci poločasu nepřišel ani druhým hlavičkovým pokusem.

Liberečtí byli v útoku nažhavení, jako by je nabudil minulý zápas, kdy v duelu s Teplicemi poprvé v historii zaznamenali šest branek v nejvyšší soutěži. Bohemians naopak nevypadali jako tým, který posledních šest zápasů neprohrál.

V útoku byli "Klokani" naprosto bezradní, jako by jim opravdu neseděl liberecký stadion, kde ještě nikdy nevyhráli. Liberecký brankář Bičík se nudil po celý zápas a až na několik lehce stažených centrů neměl vážnější práci.

V 59. minutě obranná hradba Pražanů povolila. Inkasovali smolnou branku, která však na podještědském stadionu rozpoutala euforii. Dočkalovu střelu v pokutovém území tečoval právě Nezmar, který ještě dlouho po své jubilejní trefě přijímal gratulace spoluhráčů a vychutnával si ovace nadšených diváků.

Nezmar současně zaokrouhlil svoji porci ligových zásahů v sezoně na deset a v závěrečné čtvrthodině už z lavičky sledoval, jak jeho spoluhráči natahují sérii neporazitelnosti na šest zápasů, v nichž Severočeši získali šestnáct bodů.

Branka:
59. Nezmar. Rozhodčí: Damková - Slavík, Lakomý. ŽK: Držík (Bohemians). Diváci: 4905.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Fleišman - Dočkal (89. Papoušek), Vácha, Gecov, Štajner (90. Zieris), Breznaník - Nezmar (78. Hadaščok). Trenér: Rada.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Lukáš, Cseh - Moravec (60. Ibragimov), Štohanzl, Kraus, Bartek (46. Držík) - Škoda, M. Nešpor (77. Sedláček). Trenér: Hoftych.