Sparta stáhla náskok Plzně, kterou pokořili klokani

Praha - Zápas Plzně s Bohemians 1905 rozhodl Trubila. Sparta si poradila s Budějovicemi. Slavia se trápí dál, prohrála s Mladou Boleslaví.

19.11.2010

Leonard Kweuke (v rudém) ze Sparty a Petr Čermák z Budějovic.Foto: Deník/Martin Divíšek

Fotbalisté Plzně zakončili podzimní část ligové sezony druhou porážkou. V 17. kole dnes prohráli v Edenu s Bohemians 1905 0:1, když jim rozhodčí upřel regulérní gól Brezinského. O výsledku tak rozhodl zásah Trubily již ze 4. minuty utkání. Pokud Sparta zvládne zápas s Českými Budějovicemi, půjde Plzeň do jarní části jen se čtyřbodovým náskokem. V průběhu podzimu přitom vedla tabulku až o dvanáct bodů.

Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili v utkání 17. ligového kola nad Slavií 3:1 a vršovického soupeře porazili poprvé po devíti duelech. O svém triumfu na závěr vydařeného podzimu rozhodli Středočeši v úvodu druhé půle, kdy na Koubského vyrovnávací gól odpověděl po minutě exslávista Toleski a za chvíli přidal třetí gól Kulič. Boleslav poskočila na třetí místo tabulky, naopak Pražané se propadli na čtrnácté místo a v pondělí se před ně může dostat Brno.

Sparťanští fotbalisté vyhráli ve svém posledním letošním ligovém utkání 2:0 nad Českými Budějovicemi a snížili náskok ligového lídra z Plzně na čtyři body. Na očekávanou výhru se ale pořádně nadřeli, stejně jako v předchozích podzimních duelech úřadujícího mistra svými góly zachránili afričtí útočníci Kweuke a Wilfried.

Bohemians 1905 - Plzeň 1:0 (1:0)

Domácí na Plzeň vlétli, jakoby se v chladném deštivém počasí chtěli rychle zahřát a zároveň vytáhnout před skauty Salcburku a Leverkusenu, kteří byli v hledišti. Již po deseti vteřinách se dral do zakončení Škoda a ve čtvrté minutě udeřilo. Štohanzlův centr proletěl pokutovým územím až k volnému Trubilovi, ten si zpracoval míč na prsou a trefil se z hranice vápna přesně ke vzdálenější tyči.

Plzeň si sice postupně vypracovala převahu, ovšem proti důrazně hrajícím domácím, kteří důsledně napadali rozehrávku, se příliš neprosazovala. A když už se Rezek s Horváthem dostali do zakončení, vychytal je brankář Sňozík.

Těsně před přestávkou Plzeň míč do sítě přece jen dopravila. Horváth se po rohu dostal znovu k míči a centrem z první našel hlavu stopera Brezinského, který poslal míč do branky. Rozhodčí však gól chybně neuznal kvůli údajnému ofsajdu.

I po změně stran Plzeň tlačila, ovšem dlouho bez zakončení. Bohemians však své brejky nedotáhli do úspěšné koncovky, a tak šance hostí stále žily. Když už se reprezentant Petržela dostal do vyložené šance, z malého vápna minul.

Hráči Bohemians se v závěru bez problémů ubránili. Znovu jim přinesla úspěch kombinace domácí sady dresů a venkovních zelených stulpen, v nichž nastoupili v 15. kole v Teplicích a od té doby třikrát vyhráli a neinkasovali. Plzeň naopak poprvé v sezoně vyšla gólově naprázdno.

Branka: 4. Trubila. Rozhodčí: Příhoda - Čecháček, Peřina. ŽK: Štohanzl, Cseh, Ibragimov - Kolář, Rajtoral. Diváci: 3578.

Bohemians: Sňozík - Cseh (46. Bartek), Nikl, Lukáš, Jindřišek - Štohanzl, Držík, Kaufman, Trubila - Škoda, Ibragimov (82. Cissé). Trenér: Hoftych.
Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Brezinský, Bystroň, Limberský - Petržela, Kolář (73. Ďuriš), Rada, Horváth, Jiráček (54. Bakoš) - Rezek (82. Milič). Trenér: Vrba.

Mladá Boleslav - Slavia 3:1 (1:0)

Slávisté toužili proti soupeři, se kterým do dnešního dne prohráli jen jediný ze třinácti vzájemných duelů, zapomenout na předchozí podzimní mizérii a aspoň trochu se před zimní pauzou odpoutat od sestupových pozic. Horší vstup si ale těžko mohli představit. V sedmé minutě neuhlídali po Kuličově rohovém kopu zadní tyč a nepokrytý Procházka hlavou otevřel skóre.

Domácí se po vedoucím gólu tolik netlačili vpřed, ale Slavia byla v ofenzivě bezradná. Její kombinace končily před šestnáctkou a ani ligový debutant Pázler příliš oživení do trápícího se útoku nepřinesl. Naopak Středočeši v závěru půle dvakrát po sobě zahrozili z brejku, nebezpečnější z obou akcí pokazil při přečíslení do otevřené hostující obrany těžkou přihrávkou na Kuliče Opiela.

Největší šanci úvodního dějství si Pražané vytvořili v poslední minutě. Jaroslav Černý ze strany přiťukl Kiselovi, ale nejlepší slávistický střelec dlouho váhal a trefil jen Millera. Pět minut po pauze však už hosté srovnali, když se po Kiselově rohu prosadil hlavou Koubský a vstřelil gól ve třetím soutěžním zápase po sobě.

Odpověď domácích byla blesková. Hned o minutu později napřáhl z hranice vápna Toleski a svoji premiéru v mladoboleslavské základní sestavě si osladil trefou proti bývalému klubu. V 56. minutě přidala nabuzená Boleslav pojišťující trefu - Mendyho střelu doklepl na zadní tyči za Zlámala Kulič. Domácí kapitán dal šestou branku v sezoně.

Hostující kouč Petrouš poslal na hřiště Hlouška, který už původně neměl na podzim nastoupit, ale slávisté na zvrat neměli. V největší šanci vychytal Milana Černého šest minut před koncem Miller.

Branky: 7. Procházka, 51. Toleski, 56. Kulič - 50. Koubský. Rozhodčí: Kovařík - Štěrba, Koval. ŽK: Sedláček - Dembélé, Pázler, Koubský, Hubáček, Kisel. Diváci: 3328.

Ml. Boleslav: Miller - Kúdela, Rolko, Dimitrovski, Šírl - Mendy, Procházka, Opiela, Táborský (64. Sedláček) - Kulič (85. Kysela), Toleski (90. Volf). Trenér: Stanner.
Slavia: Zlámal - Kaufman, Čelůstka, Koubský, Hubáček - Dembélé (61. Jarolím) - Janda, Kisel, M. Černý - Pázler (67. Hloušek), J. Černý. Trenér: Petrouš.

Sparta - České Budějovice 2:0 (1:0)

Poslední podzimní ligové kolo mělo sparťanům zase přiblížit vedoucí Plzeň, ale cesta za výhrou nebyla vůbec jednoduchá. Hosté přijeli s obvyklou taktikou, kdy se na hranici šestnáctky postaví deset úporně bránících hráčů a Sparta z dobývání jihočeského valu byla zbytečně nervózní.

A to i přesto, že k dispozici měla na hřišti zcela výjimečně tři své útočníky, kteří se však nedokázali dobře poskládat. Čekání na vedoucí gól přesto dlouho netrvalo, Kweuke v 17. minutě byl důraznější v souboji s brankářem Kučerou a v pátém ligovém utkání v řadě se dokázal prosadit střelecky.

Jenže ani vedení překvapivě nevneslo na domácí kopačky klid, naopak hosté se několikrát dostali na dostřel Blažkovy branky. Nejnebezpečněji vypadala střela Mezlíka, při které ale gólman osvědčil svůj postřeh. Sparta mohla přidat druhý gól ještě před poločasem, ale osamocený Wilfried při svém hlavičkovém pokusu zazmatkoval a mířil mimo.

I po půli pokračovalo domácí trápení a Blažek si hodně oddychl, když v tísni po malé domů nakopnul míč do Mezlíka a ten obloučkem šel přes branku. Hosté začali chápat, že domácí nemají nejlepší den a stále častěji se tlačili do útoku.

Ovšem Sparta v pravou chvíli vytáhla svou současnou největší zbraň v podobě spolupráce afrických útočníků: Kweuke na levé straně v 57. minutě zatáhnul míč k brankové čáře, našel zpětnou přihrávkou Wilfrieda a ten desátým gólem v sezóně dostal soupeře definitivně do kolen.

Od té chvíle na hřišti byl pouze jeden tým, hosté museli být rádi, že se sparťané předháněli kdo se zapíše mezi střelce a další šance neproměňovali. Třináct minut před koncem se mohli prosadit po trestném kopu Otepky, který orazítkoval spojnici břevna a tyče. Sparta si pak už taktickou hrou výhru pohlídala a snížila náskok vedoucí Plzně na čtyři body.

Branky: 17. Kweuke, 57. Wilfried. Rozhodčí: Matějek - Pelikán, Slavík. ŽK: Vacek, Kweuke - Otepka, Černák. Diváci: 8253.

Sparta: Blažek - Kušnír (70. Hoheneder), Brabec, Řepka, Pamič - Kadlec, Vacek, Kucka, Zeman (83. Sionko) - Wilfried (90.+1 Lačný), Kweuke. Trenér: Chovanec.
Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Lencevič, Lengyel, Žižka - Laštovka, Černák, Rakovan (63. Pecka), Otepka, Mezlík (90.+1 Kadula) - Ondrášek (79. Stráský). Trenér: Šilhavý.