Šemíci v premiéře inkasovali výprask

Ovčáry– Premiéra někdejší sparťanské ikony Jana Bergera na trenérské lavičce Slavoje Vyšehrad se hrubě nepovedla. „Še-míci“ v 1. kole nového ročníku ČFL utržili prohru 1:5 na půdě nováčka v Ovčárech.

11.8.2009

Jan BergerFoto: GetPhoto/Pavel Rakušan

„Na úvod to byla tragédie. Máme co zlepšovat, naši hráči se bojí kombinovat. Myslím si, že ani ta kvalita hráčského kádru není na třetí ligu dostačující, ale musíme se o to poprat a bojovat dál,“ přiznal Berger.

„A to ještě navíc podal neuvěřitelný výkon gólman Vyšehradu Víšek, pochytal další góly,“ uvedl kouč vítězů Pavel Janeček.

Víšek se překonával, ale marně

Úvod zápasu byl z obou stran opatrný a první vzruch přinesla až 15. minuta. Tečovanou ránu Zahálky s obtížemi likvidoval gólman Víšek na brankové čáře a následnou střelu Matějčka vyrazil vyšehradský gólman na roh. Po jeho zahrání se ke střele dostal obránce Chalupa, jenže míč mu od nohy odskočil a nadějný kladenský bek přestřelil.

Sokolové se dostávali do tlaku a někdejší gólman druholigového Xaverova Víšek musel několikrát předvést své umění. Vytáhl se především po střele a následné dorážce Studeného, když ze své krabičky vytasil dva reflexivní zákroky.

Ve 28. minutě už ale kapituloval. Na rohový kop Jeníka si na malé vápno naběhl Jan Studený a svou hlavičku nasměroval přesně do šibenice – 1:0. V první půli převzaly Ovčáry iniciativu zápasu a gólman Radim Straka byl bez práce,vyšehradští hráčina jeho branku nevyslali ani jedinou střelu!

Ve druhé půli pokračovala ovčárská ofenzivní smršť a načal ji kapitán Stanislav Ondrák. Podobně jako Studený, i on si naběhl na rohový kop a kuriózně ramenem překonal Víška – 2:0. Až v 57. minutě vyslal „Vyšák“ první střelu na branku. Nadrchalův pokus byl spíše z kategorie propagačních.

Vyšehrad byl na ručník

O deset minut později si slabší chvilku vybral i Víšek. Trestný kop Lukáše Martínka z dobrých pětadvaceti metrů mu z rukavic vypadl jako horký brambor a neposedný míč skončil v síti – 3:0.

Vyšehrad byl na ručník a dokumentoval to střídající obránce Lukáš Budějský. Centr Zahálky si totiž hlavičkou srazil do vlastní branky – 4:0.
Hosté se připomněli v 76. minutě, kdy tutovku osamoceného Kubíka vykryl Straka. Jiří Kubík však přecijen zamířil do černé-ho. Běžela 80. minutě a útočník Pražanů zavěsil přesně do růžku – 4:1. Poslední slovo měli však domácí. Na centr Zahálky si naběhl Patrik Dido a pod břevno dal razítko vyšehradskému debaklu – 5:1.

Aplaus unešených diváků

Ovčáry tak vstoupily do ČFL vskutku famózním způsobem a zcela po právu si vychutnaly aplaus unešených diváků, kterým se útočně laděný fotbal rozhodně musel líbit. Další utkání sehrají Ovčárští příští sobotu v Českém Dubu, kde se střetnou s rezervou prvoligového Jablonce. Za čtrnáct dní pak doma přivítají nováčka soutěže adalšího soupeře z Prahy - Motorlet.

„Celý zápas jsme Vyšehrad mačkali, měli jsme spoustu gólovek. V našem mužstvu je obrovská konkurence. Prezident klubu Sta-nislav Ondrák mi přivedl ještě více hráčů, než jsem chtěl a kluci makali celý zápas na sto procent,“ doplnil trenér Sokola Jane-ček.

„Naopak my se musíme poprat a bojovat dál. Pokud by Kubík proměnil ještě další dvě velké šance v závěru, výsledek by vy-padal alespoň lépe,“ uzavřel Berger.

Sokol Ovčáry – Slavoj Vyšehrad 5:1

Branky: 28. Studený, 53. Ondrák, 67. Martínek, 69. Budějský (vl.), 89. Dido – 80. Kubík. Rozhodčí: M. Blaschke – Hock, Čechlovský. ŽK: Martínek – Jurčík. Diváků: 370. Poločas: 1:0.
Ovčáry: Straka – Matějček, Ondrák, Chalupa, Kovařík – Jeník (68. Maršner), Studený (79. Petr), Martínek (70. Herda), Za-hálka – Hyka, Dido. Trenéři: Janeček, Sankot a Hejno.
Vyšehrad: Víšek – Jurčík, Hendrych, Matuszny, Janda – Frohna (46. Haluška), Pechar, Dubský (73. Sobíšek), M. Pospíšil (64. Budějský) – Kubík, Nadrchal. Trenéři: Berger, Pospíšil a Kopři-va.

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Praha - Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté. Uvedla to v dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na informaci, že ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost. Problematikou maturit na SOŠ se bude v pondělí zabývat vláda.

Konec února bude teplejší, než je obvyklé, pak se ochladí

Praha - Příští týden bude v Česku tepleji a spadne více srážek, než je koncem února obvyklé. Mrznout už by nemělo ani v noci a přes den se teploty v průměru dostanou až k osmi stupňům Celsia. Počátkem března teploty klesnou a srážek ubude. Vyplývá to z výhledu počasí, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Expertka Slimáková: Reklama zesměšňuje výuku o stravě ve školách

Praha/ROZHOVOR/- Osladit si život. Toho se jako národ rozhodně nebojíme. A když to dělají rodiče, napodobují je i jejich děti. Podle výživové poradkyně Margit Slimákové návyk na nepřirozeně sladkou chuť posouvá vznik nemocí do čím dál mladšího věku. Margit Slimáková říká, že toxické stravovací prostředí je všude okolo nás. Přestože tedy všude slyšíme, abychom jedli zdravě, čelíme ve skutečnosti v naší zemi útokům nezdravých potravin a reklam na ně.

Anna Rousková: Viděla, jak na Emauzy začaly padat bomby

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/- Anna Rousková je rozená Pražačka. Třicet let strávila jako sboristka v Národním divadle a podle jejích slov si tu nikdo žádné servítky nebral. Ať už byl u moci kdokoli. Přesto léta plná bojů a nečekaných zvratů přinesla i jí do cesty nejrůznější překážky.