Jedno „menší derby“ vložené do velkého souboje se Spartou. I tak mohli slávističtí fanoušci chápat pondělní ligový duel s Bohemians 1905. Zápas dlouho zdaleka nedosahoval takové jiskřivosti a zajímavosti jako poslední střetnutí s letenským celkem, pak ale přišla slávistická exhibice, sešívaní vyhráli 3:0.

Léčba novým koučem Stanislavem Procházkou zabrala! Kladno v Praze deklasovalo, v souboji dvou ohrožených sestupem, Bohemians Praha 4:1.

Fotbalisté Viktorie Plzeň remizovali doma v nedělním utkání Gambrinus ligy s vedoucím celkem soutěže Spartu Praha 2:2. Bod Viktorii vystřelil v nastavení Rajtoral.

Slavia - Bohemians 1905 3:0 (0:0)

Nejprve dva famózně zahrané trestné kopy slovenského záložníka Petera Grajciara, pak podtržení gólového účtu po hlavičce Trappa. To vše v rozmezí mezi 71. a 83. minutou.

Chvíli před tím přitom mohla urputně bránící Bohemka skórovat, slávistický brankář Vaniak ale vytáhl proti hlavičce Hartiga jeden ze svých vynikajících reflexivních zákroků…

„Věřím, že výhra nad Spartou pozvala naše fanoušky zpátky do hlediště,“ zadoufal kouč František Cipro, který u kormidla slávistické lodi nahradil Karla Jarolíma, jenž v minulém týdnu rezignoval.

A i s diváky mohl být spokojen – atmosféra na stadionu byla velmi dobrá, a to zásluhou obou stran. V Edenu bylo skoro 13 441 přítomných.

Už hodinu před výkopem příznivci Bohemky za hlasitého skandování „táhli na Eden“. A když jejich rivalové vytáhli v průběhu střetnutí transparent „Díky Karle“, kterým vyjádřili podporu Karlu Jarolímovi, tleskal celý stadion, i oni.

Slavia neúnavně bojovala, dlouho však létaly rány fotbalistů v sešívaných dresech buď mimo tři tyče, nebo přímo do náručí gólmana Sňozíka. Až Grajciar odstartoval slávistické oslavy. „Derby je naše,“ mohli poté spustit slávističtí fandové.

V lize vyhráli po třech předchozích porážkách, staronový kouč Cipro zvítězil i ve svém druhém duelu.

Branka: 71. a 79. Grajciar, 84. Trapp. Rozhodčí: Adámek - Večeřa, Peřina. ŽK: Kopic - Jindřišek, Štohanzl, Hartig. Diváci: 13.441.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela (67. J. Černý), Janda (85. Trubila), Ragued, Grajciar - Vlček (59. Šenkeřík), M. Černý. Trenér: Cipro.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Kotyza (59. Bartek), Pávek, Kaufman (88. Cissé), Štohanzl - Škoda (52. Ibragimov), Hartig. Trenér: Hoftych.

Bohemians Praha - Kladno 1:4 (0:2)

Fotbalisté Kladna neuvěřitelným způsobem zvládli zápas jara. Na Strahově letos poprvé vyhráli, když deklasovali domácí Bohemians Praha 4:1.

A to nebyla zdaleka jediná premiéra. Poprvé v dresu Kladna se trefil Novotný a hned dvakrát Zoubek, hlavní hrdina utkání. Proti svému bývalému klubu se spoustoup technický finesek a vytáhl ještě jednou asistencí u gólu Beneše. Pro mladého stopera to byla konečně první ligová trefa!

„Však už se mi kluci smáli. Už jsem hrál snad padesátý zápas a pořád mi to tam nepadalo,“ usmíval se nadějný stoper.

Tolik střel na branku snad ještě Kladno v sezoně v jednom utkání nevyslalo. Jasně, hrálo proti nejslabšímu mužstvu nejvyšší soutěže, ale na druhou stranu kádr SK o tolik kvalitnější není. V neděli ale bylo vše jinak.

Zoubek se trefil k tyči po rychlé akci Cigánka a Tatanašvilliho, pak posadil balon na hlavu Benešovi a po přestávce fantasticky kopl trestný kop.

„Byl to pro mě samozřejmě specifický zápas. Hrál jsem proti bývalému týmu v situaci, kdy poražený prakticky ztratí šanci na záchranu. I když bych raději viděl v lize oba mančafty, ale to bohužel nejde. Teď jsem rád, že jsme zůstali ve hře my, že ještě dýcháme,“ řekl na klubové serveru David Zoubek a popsal, jak na obranu Bohemky vyzrál. „Trénovali jsme to v sobotu a tušil jsem, že brankář zůstane u svojí tyče, protože jsem většinou v Bohemce kopal ránu podél zdi na jeho stranu. Pak už jsem si jenom říkal, že nesmím minout branku a snažil jsem se trefit ten kout před zeď. Naštěstí se to povedlo.“

Soupeř sice po jeho gólu na 3:1 Horáčkem snížil, ale tečku za povedeným kladenským vystoupením dal další parádní trefou Novotný.

Posledním oslavencem dne byl trenér Stanislav Procházka, který uspěl hned ve svém úvodním utkání v nejvyšší soutěži. „Trochu jsme tým nahecovali, trochu obměnili sestavu a vyšlo to. Bohužel, zdaleka nemáme vyhráno. Budějovice šťastně vyhrály a jen lituji, že nemáme o tři čtyři body víc,“ nepřeceňoval výhru Procházka, který do brány poslal Kostolanského a do pole poprvé na jaře Cigánka.

„Pochvalu zaslouží ale skoro všichni, nejen výborně hrající Zoubek. Brankář nám tam chytil jasnou tutovku. obrana neustupovala, dřela ve vzdušných soubojích a Mráz si dovoloval krásné věci,“ chválil kladenský trenér a nezůstal jen u těchto jmen. „Hodně se skrývá v tatanašvillim, Tondu Holuba chytaly po obrovské dřině křeče. Také Cigánkovi jsem řekl, ať tam nechá všechno, že pak klidně vystřídám,“ odtajnil.

V příštím kole se Kladno vrátí na domácí stadion a v dalším zápase pravdy přivítá v neděli od 15 hodin České Budějovice. Pouze pokud vyhraje, udrží si reálnou šanci na záchranu.

Branky: 66. Horáček - 28. a 61. Zoubek, 43. Beneš, 77. Novotný. Rozhodčí: Bílek - Zlámal, Urban. ŽK: Fenyk, Horáček, Flachbart. Diváci: 580.

Bohemians Praha: Rodinger - Macháček (46. Horáček), Lencevič, Drobný, Flachbart - Fenyk (75. Kincl), Dobeš, Demeter, Grznár (46. Pospíšil) - Jeslínek, Ibe. Trenér: Jindráček.
Kladno: Kostolanský - Mráz, Beneš, Gross, J. Procházka - Holub (81. M. Lička), Novotný, Cigánek (66. Zachariáš), Strnad, Zoubek - Tatanašvilli (85. Klinka). Trenér: S. Procházka.

Plzeň - Sparta 2:2 (0:0)

Plzeň vedla brankou Bakoše z úvodu druhého poločasu, ale Sparta v závěru zápasu dvěma góly skóre otočila. Poslední slovo ale měl Rajtoral, který v dramatickém závěru v nastaveném čase vyrovnal.

Plzeň i bez distancovaného kapitána Horvátha byla první půlhodinu aktivnější. První velkou příležitost měl v 15. minutě Petržela, který po kombinační akci trefil z dobré pozice boční síť.

Po třiceti minutách hry Sparta hru vyrovnala, ale k první své šanci přišla lacino po zaváhání brankáře Daňka. Plzeňský gólman podcenil vysoký centr k pravé tyči, míč nezasáhl a balon vrátil před branku Kadlec. Nabíhající Sionko z pěti metrů netrefil ve skluzu odkrytou branku.

Závěr prvního poločasu patřil opět Plzni. Řepka fauloval ve 45. minutě Rezka a z rozehraného přímém kopu se dostal k odraženému míči Navrátil. Jeho střelu však stačil sparťanský obránce Kladrubský vykopnout z brankové čáry.

Viktoria se pustila do soupeře ve druhé půle s velkou chutí. Petrželovu střelu stačil ještě Blažek chytit, ale ve 47. minutě kapituloval. Petržela poslal na pravé straně dopředu Rajtorala a po jeho přesném centru překonal Bakoš hlavou Blažka. Slovenský útočník Viktorie tak vstřelil už svůj sedmý v sezoně.

Trenér Sparty Chovanec reagoval na vedení domácích dvojím střídáním, na trávník poslal dvojici ofenzivních hráčů Zemana s Wilfriedem. A právě Wilfried se mu odvděčil v 83. minutě vyrovnávacím gólem, když hlavou po centru Vacka překonal Daňka.

Sparta vystupňovala tlak a tři v 87. minutě šla do vedení gólem Kucky.

Plzeň si nechala poslední úder až na samý závěr zápasu. Vrhla všechny síly do útoku a po přihrávce Rady prostřelil Blažka v nastaveném čase ostrou ránou po břevno Rajtoral.

Branky: 47. Bakoš, 90+3. Rajtoral - 82. Wilfried, 87. Kucka. Rozhodčí: L. Kovařík - Ubias, Novák. ŽK: Limberský - Kladrubský, Řepka, Kucka. Diváci: 6522.

Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Rada, Limberský - Petržela (86. Lecjaks), Rada, Kolář, Rajtoral - Bakoš (90+2. Rýdel), Rezek. Trenér: Vrba.
Sparta: Blažek - Kušnír, Řepka, Hoheneder, Kladrubský - Kucka - Sionko, Žofčák (58. Zeman), Vacek, Kadlec (85. Krejčí) - Lačný (58. Wilfried). Trenér: Chovanec.