Slovácka zničilo Slavii, Spartě zachránil bod Wilfried

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Slavia pošesté v řadě nevyhrála. V 10. kole Sparta vydřela remízu s Boleslaví v závěru. Bohemians 1905 remizovali s Baníkem.

24.9.2010

Fatbalisté Slavie protestují proti nařízené penaltě.Foto: Deník/Stanislav Dufka

Fotbalisté 1. FC Slovácko protáhli svou vítěznou šňůru na tři utkání a minimálně do soboty se posunuli na čtvrou příčku Gambrinus ligy. Výhru nad Slavií zařídil neomylný exekutor pokutových kopů Petr Švancara a nový kanonýr Slovácka Ladislav Volešák, který se trefil i v minulém domácím utkání s Českými Budějovicemi. V závěru ještě vyšperkoval výsledek střídající Radek Szmek, který byl na hřišti sotva několik sekund.

Sparťanští fotbalisté nevyužili možnost proklouznout na druhé místo prvoligové tabulky. Na vlastním hřišti pouze remizovali 1:1 s Mladou Boleslaví, přičemž bod zachránili až v závěru. Hosté vedli od 41. minuty po brance Opiely, vítěznou radost jim sebral sedm minut před koncem svým šestým gólem v sezoně Wilfried. Pomohl tak Spartě udržet tříbodový náskok na jejího dnešního soupeře a dotáhnout se bodově na druhou Olomouc.

Remízou 1:1 skončilo střetnutí 10. kola první fotbalové ligy mezi Bohemians 1905 a Baníkem Ostrava. Hosty dostal do vedení v 54. minutě Frejlach, za dvě minuty vyrovnal Kaufman. O vzruch se dnes v Edenu ale více jak hráči na trávníku starali diváci v hledišti, kvůli kterým musel být zápas přerušen.

Slovácko - Slavia 3:0 (1:0)

Stadion sice nebyl oproti předpokladům úplně vyprodaný, kromě pokladníka domácího klubu to však určitě nikomu nevadilo. Fanoušci, kteří dna tribuny hradišťského stadionu zavítali, totiž vytvořili naproto skvělou atmosféru.

Ta ještě vygradovala ve 12. minutě. Nestorovského přehazovačka skončila na paži slávistického stopera Koubského a rozhodčí Adam byl nekompromisní – penalta! Na bílý puntík si balón nemohl postavit nikdo jiný než Petr Švancara. Psychologickou válka s jiným matadorem Vaniakem vyhrál, nechal jej padnout k zemi a ranou doprostřed brány rozvlnil síť – 1:0.

Domácí pak měli další dvě dobré šance na pojistění náskoku. Volešák ale místo střely volil přihrávku (nepřesnou), Košútova hlavička zase prosvištěla těsně nad břevnem. Slávisté vážně ohrozili v první půli Filipka dvakrát. Stadion jméno gólmana Slovácka vyvolával po střeleckých pokusech Jarolíma a Dembeleho.

„V první půli jsme nepodali dobrý výkon. Kromě penlaty jsme nevystřelili na bránu a Slavia nás přehrávala. Se štěstím jsme to ale přečkali bez gólu,“ prohlásil domácí trenér Miroslav Soukup.

Z rychlé akce zaskočil Slavii Volešák

Po změn stran se dirigentské taktovky ujali hosté, přes dobře zformovanou obranu v čele s Košútem a výbroně hrajícím „rozbíječem“ Kordulou se však prosazovali jen velmi těžko. Až v 65. minutě se do nebezpečné pozice prosmýkl Vyhnal, jeho lehký pokus z blízka ale Filipko reflexivně vykopl. Vzápětí se míč do ohně vrátil, těsně před nabíhajícím Kiselem ale odvrátil do bezpečí Reinberk.

Vzápětí „bolo horúco“ i před brankou Slavie. Švancara vybídl ke skórování Košúta, domácí stoper ale společně s Vaniakem obstřelil i bránu. „Po změně stran jsme se zlepšili. Až na šest sedm minut jsme Slavii do žádného tlaku nepustili a naopak sami vyráželi do brejků,“ pochvaloval si Soukup.

Jeden z rychlých protiútoků domácím vyšel deset minut před koncem a slovácké peklo otřásalo v základech. Bleskovou akci po ose Švancara – Fujerik zakončil Volešák a s balónem pod dresem mohl stejně jako před čtrnácti dny při zápase s Českými Budejovicemi pozdravit těhotnou manželku na tribuně – 2:0. „To byl rozhodující okamžik zápasu. Udělali jsme chybu v rozehrávce a domácí to bleskově potrestali,“ podotkl Karel Jarolím.

Jarolím: Je to krutá porážka

Celý stadion se topil v euforii a dlouhé minuty před koncem utkání jej obíhaly mexické vlny. Domácí borci potěšili fantastické fanoušky ještě jednou. Střídající Radek Szmek se po pár vteřinách na hřišti prodral sešívanou obranou a nekompromisně napálil míč do sítě – 3:0.

Pro trenéra Slavie to byl z dalších nevydařených návratů na Slovácko, kde před lety působil. „Dneska je to krutější porážka než ta v derby. Proti Spartě jsme podali sympatický výkon, tentokrát jsme se ale nezmohli ani na gól,“ řekl zkroušeně Jarolím.

Domácí kouč naopak mohl slavit. „Tři nula, to je proti Slavii luxusní výsledek. Je to velký zážitek pro hráče a výborná odměna pro diváky. Výsledek sice asi úplně neodpovídá dění na hřišti, ale mám z něj velkou radost a jsem spokojený,“ uzavřel Miroslav Soukup.

Branky: 12. Švancara z pen., 79. Volešák, 90. Szmek. Rozhodčí: Adam - Pospíšil, Szarowski. ŽK: Švancara - L. Jarolím, Vomáčka. Diváci: 6951.

Slovácko: Filipko - Reinberk, Košút, Mezlík, Kuncl - J. Valenta, Kordula, Volešák, Fujerik (84. Kubáň) - Švancara (88. Szmek), Nestorovski (59. Ondřejka). Trenér: Soukup.
Slavia: Vaniak - Čelůstka, Koubský, Vomáčka, Hubáček - Janda (70. Belaid), M. Černý, Kisel, Dembélé (62. J. Černý), Jarolím (77. Ragued)- Vyhnal. Trenér: Jarolím.

Sparta Praha - Mladá Boleslav 1:1 (0:1)

Do ochozů mnoho diváků v sychravém počasí nedorazilo, ale ti co přišli, museli být s úrovní zápasu spokojeni. Mladá Boleslav totiž nectila tradici, podle níž ligové týmy jezdí na Letnou jen bránit, a od výkopu se hrálo oboustranně ofenzivně.

Na obou stranách trenéři překvapili na jednom postu: v domácím výběru nahradil nakopnutého Sionka na pravé straně Jeslínek, na druhé straně se očekával první start Šírla po návratu do ligy, ale posila z Ruska se objevila jen na lavičce.

Na hřišti se hrál fotbal plný střeleckých pokusů, rychlých kombinací a také výborných zákroků gólmanů. Dlouho měla navrch Sparta, ale první stoprocentní šanci spálili ve 31. minutě hosté. Od gólu je uchránil jen bravurní zákrok Blažka po teči Kuliče a Řepkův obranný zásah při následného Mendyho dorážce.

Sparta se mohla dostat do vedení takřka vzápětí, kdy po hrubce Rolka spěchal na Millera sám z levé strany Kadlec, jenže jeho střelu gólman vystihl a domácí toho brzy litovali. Čtyři minuty před poločasem totiž po rohu chyboval ve výskoku Blažek a dorážející Opiela pálil přesně pod břevno. Domácí pak byli rádi, že po sérii dalších kiksů neinkasovali před půlí ještě jednou.

Do druhého poločasu domácí trenér Chovanec stáhl Jeslínka s Matějovským, které nahradili Sionko a Podaný, přičemž sparťané přešli na rozestavení 4-4-2, k tomu navíc přidali i větší agresivitu. Právě z obou krajních prostorů najednou byli domácí nebezpečnější a po Wilfriedově hlavičce v 57. minutě byla Sparta poprvé blízko vyrovnání, ale Miller byl pozorný. Hosté ale nebránili hubený náskok a každý jejich brejk představoval nebezpečí.

Na druhé straně se sparťané dál předháněli v zahazování šancí. Obrovskou promarnil Wilfried, který se zalekl přiklepnutého míče od Podaného a překopl odkrytou branku. Nakonec byl ale útočník z Pobřeží slonoviny sparťanským zachráncem, neboť v 83. minutě vyrovnal hlavou po centru Sionka.(ČTK)

Branky: 83. Wilfried - 41. Opiela. Rozhodčí: Paták - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Kadlec - Fabián, Táborský, Procházka. Diváci: 6448.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Kucka, Vacek - Jeslínek (46. Sionko), Matějovský (46. Podaný), Kadlec (73. Kweuke) - Wilfried. Trenér: Chovanec.
Ml. Boleslav: Miller - Kalina, Dimitrovski, Rolko, Fabián - Mendy (60. Sedláček), Procházka, Opiela, Táborský (81. Šírl) - Chramosta, Kulič (90. Řezníček). Trenér: Stanner.

Bohemians 1905 - Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Fanoušci Baníku hned od úvodního hvizdu používali pyrotechniku a zápasili s pořadateli. Po čtvrthodině hry tak musela zakročit policie a rozhodčí Bílek kvůli bezpečnosti svolal hráče ke střídačkám. Po třech minutách se ale situace uklidnila a zápas mohl pokračovat.

Kromě ostravských příznivců a fanoušků Bohemians dorazili i fanoušci Slavie, kteří protestovali proti přesunu Bohemians na jejich stadion.

Ostrava v minulém kole přerušila výhrou nad Hradcem Králové sérii pěti porážek, ale do Prahy přesto přijela jako poslední celek tabulky. Na Bohemians si tým věřil, posledních pět vzájemných střetnutí skončilo jeho vítězstvím. Ale Bohemians hned od začátku byli aktivnější a ve větší permanenci byla obrana hostů.

Hosté hru domácích ale stačili kouskovat a na první hezkou akci čekali diváci přes dvacet minut. To z pětadvaceti metrů napřáhl Kaufman, ale jeho střela minula branku o metr.

Až v závěru poločasu hosté naznačili, že nechtějí jen bránit. Varadi zatáhl akci po pravé straně, našel ve vápně v dobré pozici Frejlacha, ale jeho střelu z malého vápna skvěle Sňozík chytil. A minutu před přestávkou přímo z hranice šestnáctky kroutil svou střelu sám Varadi, ale přestřelil.

Úvod druhé půle začal bez fanoušků, kteří v útrobách stadionu protestovali a na tribuny se vrátili po pěti minutách. Hned poté začaly padat branky. V 54. minutě Řezník zasprintoval po pravé straně, odcentroval a v šestnácté minutě se nejlépe orientoval Frejlach, který přesnou střelou k tyči nedal Sňozíkovi šanci. Jenže z vedení se hosté radovali necelé dvě minuty. Na Štohanzlův centr si naběhl Kaufman a hlavou zařídil konečnou remízu.(ČTK)

Branky: 56. Kaufman - 54. Frejlach. Rozhodčí: Bílek - Kordula, Gallo. ŽK: Kaufman, Lukáš - Řezník. Diváci: 4493.

Bohemians: Sňozík - Jindřišek, Lukáš, Nikl, D. Nešpor - Držík - Moravec, Kaufman, Štohanzl (81. Trubila) - Škoda, Hartig (63. M. Nešpor). Trenér: Hoftych.
Ostrava: Baránek - Řezník, Bolf, Neves, Marek - Lukeš, Greguš, Frejlach - Koukal, Varadi, Šenkeřík (58. Zeher). Trenér: Koubek.

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

10

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.