Nechtějí vypadat jako hlupáci

„Majitelku bytu požádal, aby šla do koupelny a pustila horkou vodu, zatímco údajně kontroloval plynová zařízení v bytě. Když byla v koupelně, tak našel a odcizil hotovost 15 tisíc korun a kartičku k účtu v bance. Po ukončené „prohlídce“ oznámil, že je vadná karma a potřebuje vyměnit,“ vypráví kriminalista vyšetřující případ. Zároveň se nabídl, že nejjednodušší bude, když to vyřídí sám a paní požádal o dva tisíce korun zálohy na nové zařízení a odešel. „Poškozená ztrátu zjistila až po nějaké době, ale muže si dobře pamatovala a ve spolupráci s experty z Kriminalistického ústavu sestavila portrét pachatele,“ pochvaluje si detektiv a dodává, že velmi často jsou obětí podobných podvodníků senioři, jejichž rozpoznávací schopnosti jsou věkem velmi snížené a mnohdy se policisté nemají čeho „chytit“. „Tahle paní si dokonce myslí, že dotyčného potkala na ulici, když se kněmuhlásila, tak ji odbyl a odešel. Jedná se o muže ve věku asi 40 až 50 let světlé pleti, střední postavy, asi 175 cm vysokého, hovořil česky bez cizího přízvuku. Má tmavé a krátké vlasy, v době činu měl na sobě modré džíny a tmavou koženou bundu. Zvláštní znamení, které by mohlo někoho na muže upozornit, jsou jeho špatné zuby,máje sice bílé, ale s kazy a asi i křivé,“ popisuje podezřelého muže, pokračuje kriminalista.

Jen mávnou rukou

Podle slov detektivů se podobné případy množí a to se jedná pouze o špičku ledovce. „Určitě není málo lidí, kteří se podobnou událost stydí nahlásit, protože nechtějí vypadat jako hlupáci, kteří se nechali tak průhledně napálit. Mnohdy se stane, že při šetření některého případu narazíme na další, ale poškození jen mávnou rukou, že to nehlásili,“ vypráví dál detektiv. „Bohužel potom tyto hyeny, které parazitují na starých a bezmocných lidech unikají spravedlnosti, protože policie o jejich činnosti vůbec neví.“ Krčí rameny kriminalista.

Nedůvěřovat a nedůvěřovat

Nejčastější chyba obětí je, že důvěřivě pustí do bytu naprosto cizí lidi, které vůbec neznají. „Do bytu pozvěte pouze osoby, které dobře znáte nebo ty, kteří se věrohodně prokáží a sdělí, proč přišli. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít právě počestné úmysly. To, že oslovuje jménem, ještě neznamená, že vás zná. Jméno si prostě přečetl na zvonku nebo štítku dveří. Při žádosti o pomoc ji raději zprostředkujte telefonem za zavřenými dveřmi. Nikdy cizí lidi nepouštějte do bytu!“ varuje na závěr kriminalista.