Šestatřicetiletý muž z Ostravska byl zadržen právě ve zmíněné herně po operativním opatření v jeho sledování.

Na cizí korunu rozhodně nehleděl

Podezřelý muž nebyl ve slalomu mezi paragrafy žádný nováček. Za podobnou činnost byl v minulosti již trestán a z posledního výkonu trestu, který si odpykával za krádeže, se přitom vrátil v dubnu tohoto roku. „Do věznice za minulé hříchy nastoupil dobrovolně a bez průtahů. Při našem zadržení nekladl žádný odpor, zrovna tak jako jeho pes, kterého měl zadržený zrovna sebou,“ řekl s jistou mírou nadsázky šéf zasahujích kriminalistů Martin Beránek. Dlužno doplnit, že psa po té kriminalisté předali do péče odchytové služby městské policie. Podezřelý muž zřejmě na cizí korunu rozhodně nehleděl. Zřejmě ho nevyvedlá z míry ani skutečnost, že po vyloupení bankovní pobočky mu mezi zcizenými penězi explodovala nástražná bankovka, která část jeho stotitisícového lupu znehodnotila. Takto znehodnocené bankovky použil v jisté herně jako vklad pro svůj pokus o výhru. Bankovky pak při výběru objevila obsluha herny a informaci předala policistům. „To už pro nás byla známka, že se s největší pravděpodobností jedná o gamblera. Proto jsme ve vytipovaném prostoru městských částí měli své lidi,“ pokračoval ve výčtu situací Martin Beránek.

Co vůbec muže podezřelého k těmto loupežným výpravám vlastně vedlo? „Uvedl, že když se někomu zatím podařilo vyloupit řadu bank za sebou a policie pachatele nedopadla, tak třeba bude mít stejné štěstí. Neměl,“ uzavřel známý kriminalista.

Kriminalisté dále provedli domovní prohlídku v bytě, který zadržený užíval. Při té nalezli krátkou střelnou zbraň, oblečení potřísněné zmíněnou barvou a maskování, které používal k páchání trestné činnosti. Zadrženého obvinil policejní komisař z trestného činu loupeže, a to celkem v pěti případech. Obviněného umístil v policejní cele a podal podnět státnímu zástupci na jeho vzetí do vazby. Sázet na jistotu, že bude policie v těchto případech bezradná se, jak vidno, rozhodně nevyplácí. „Dříve nebo později bankovní lupiči chybu udělají. S jídlem totiž roste chuť a tím pádem i riziko chyby,“ doplnil Martin Beránek.