Poté, co se přibližně tři stovky lidí hromovým křikem a pískotem domáhaly projednání petice požadující mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtera (ODS) a změnu grantového systému, primátor Pavel Bém nejprve opustil sál.

Poté se vrátil v džínách a kostkované košili s půllitrem piva. „Na vaše zdraví. Chodíte si na zastupitelstvo jako do hospody,“ prohlásil Bém směrem k lidem.

Zástupci umělců se přibližně půl hodiny dovolávali Richterova odvolání. „Pane radní drahý, šup, alou ven z Prahy,“ zazpívali mu píseň studenti DAMU. „Co nám na to řeknete, mafiáni?“ znělo směrem k radním. Lidé svým voleným zástupcům vyčítali, že neprojednání petice je v rozporu se zákonem.

Zastupitelé petici projednat odmítli a kvůli neustávajícímu ryku Bém jednání přerušil. „Takovýmto způsobem není možné diskutovat, jednání jsme ochotni vést u stolu,“ sdělil Bém. Narážel tím na středeční debatu s divadelníky, kde přislíbil mimořádnou investici do kultury a vznik poradního sboru expertů.

Někteří radní byli protestní akcí velmi rozezleni a emotivně hrozili omezením kulturních subvencí. „Budu bojovat za to, aby do kultury už žádné peníze nešly, aby je město dalo do sociální oblasti,“ prohlásil radní pro sociální politiku Jiří Janeček (ODS).

Akce lidí z pražské kultury začala již v půl deváté ráno na Mariánském náměstí před budovou radnice. Název na nárožních cedulích umělci přemalovali na Mafiánské náměstí, studenti DAMU drželi pro radního Richtera pod okny plachtu, aby jeho defenestrace dopadla měkce.

„Radní se stále snaží rozdělovat pražské divadelníky na dvě znepřátelené skupiny, ale tak to vůbec není. Všem jde přeci o osud pražské kultury,“ prohlásil herec Miroslav Táborský „Jako malý kluk jsem v hodinách dějepisu považoval defenestrace jako barbarství našich předků. Dnes jim rozumím,“ připojil se k všeobecnému volání po odstoupení radního Milana Richtera.

Demonstrace byla vyvrcholením Dnů neklidu, kterými se pražská kulturní obec snažila upozornit na kritické důsledky nového grantového systému. Výsledek středečního jednání v primátorově rezidenci však přeci jen ostrost kritiky některých řečníků zmírnil.

„Jednání přineslo ovoce, i když to není meloun, ale spíš nezralá borůvka. Máme ale důvod k mírnému optimismu,“ prohlásil ředitel Divadla Semafor Jiří Suchý, jehož soubor dostal po změnách v systému od města jen polovinu obvyklé částky.

Další ze šéfů ohrožených souborů Jakub Špalek ze Spolku Kašpar ovšem s vývojem jednání tolik spokojený nebyl. Rozhořčilo jej, že další slíbené peníze radní Richter podmínil auditem v divadlech. „Audity celou věc jen zdrží a pozdě poslané peníze nic nevyřeší,“ řekl Špalek.

Petici Za Prahu kulturní podepsalo do čtvrtka přes 24 tisíc lidí.

Přerušené jednání zastupitelstva znovu začalo po jedenácté hodině. Kultura se však na program nedostala.