VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelníci z ohrožených souborů žádali o pomoc ministra

Praha - Divadlo Archa má kvůli nedostatku financí vážné existenční problémy, Semaforu a Kašparu hrozí brzký zánik.

13.5.2008 3
SDÍLEJ:

POSLEDNÍ INSTANCE. „Pan ministr měl pro nás pochopení a chce se situací zabývat,“ vyjádřil naději Jiří Suchý, jehož divadlu Semafor hrozí brzký zánik. Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Nespokojenost s kulturní politikou magistrátu dohnala pražské divadelníky až na ministerstvo.

Jiří Suchý, Ondřej Hrab a Jakub Špalek jednali v úterý o existenčních problémech s ministrem kultury Jehličkou.

Divadelníci se na ministerstvo obrátili zejména proto, že nesouhlasí se systémem přidělování kulturních grantů a se způsobem transformace divadel, které inicioval radní pro kulturu Richter.

„Přišli jsme ministrovi referovat o zoufalé situaci, do které tato nekulturně kulturní politika pražská divadla dostala,“ prohlásil ředitel divadla Archa Ondřej Hrab.

Existenční problémy

Archa má kvůli nedostatku financí vážné existenční problémy, Semaforu Jiřího Suchého stejně jako Kašparu Jakuba Špalka hrozí brzký zánik.

„Mně začali odcházet herci, oznámili jsme, že v červnu končíme, už řešíme jen vyloženě záchranné věci,“ řekl po jednání Špalek.

Ministr byl podle divadelníků velmi vstřícný a slíbil jim další jednání. „Bylo to první setkání nad tímto problémem, zástupci divadel ministra informovali o situaci,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

„Dosud se problém řešil jen na magistrátní úrovni a je určitě dobře, že se ministr dozvěděl o problémech přímo od dotčených divadelníků,“ dodal.

Ministr přímo zasáhnout nemůže

Financování pražské kultury je ovšem v kompetenci městské radnice a ministerstvo nemá možnost její rozhodování ovlivnit. „Ministerstvo se na základě schůzky bude rozhodovat o dalším postupu, byť jsou v této věci možnosti státní správy bohužel značně limitované,“ připomněl Cieslar.

To uznali i divadelníci, možnost však vidí v tom, že by se ministr do situace vložil vahou své autority. „Pan ministr měl pro nás pochopení a chce se situací zabývat,“ vyjádřil naději Suchý.

Nejen třem přítomným divadelníkům, ale ani zástupcům řady dalších pražských kulturních subjektů se nelíbí současný přístup pražské radnice k otázce rozdělování kulturních grantů a způsobu financování kultury.

Terčem kritiky se stala zejména dotace na vstupenku, v rámci které dostávají peníze úspěšné komerční projekty typu muzikálů. Pražská kulturní obec proto iniciovala proti radnímu Richterovi petici, kterou podepsalopřesšestnáct tisíclidí.

Divadla chystají i další protestní akce. „Chystáme týden odboje, v jehož rámci bude protest u Národního divadla a všechnu svoji aktivitu směřujeme k příštímu zasedání zastupitelstva na konci května, kde budeme požadovat projednání petice,“ popsal Špalek.

Související články k tématu najdete vpravo nahoře.

Autor: Petr Kupec

13.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení