O osudu výstavy rozhodovali od pondělního večera úředníci ze správního odboru první městské části. „Oznámení jsme předali k přezkoumání policii. Ta na místě došla k závěru, že nejde o lidské pozůstatky, ale výstavní exponáty, a tudíž se organizátoři výstavy nedopustili přestupku ani trestného činu,“ informoval včera o krocích odboru tiskový mluvčí radnice Prahy 1 Alexandr Koráb.

Úředníci se také obrátili na hygienika, aby prověřil, zda ve výstavní síni nebyly porušeny hygienické normy. „Jakmile bychom zjistili nějaké porušení zákona nebo vyhlášky, tak zasáhneme. Jde ale o soukromou výstavu v soukromém objektu, takže momentálně ji můžeme hodnotit pouze po etické stránce,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).

Kritika z mnoha stran

Právě kvůli etice výstavy byla celá akce v posledních dnech z mnoha stran kritizována. Například pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík požádal rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, aby zakázal studentům účast na výstavě. Ti poskytují u exponátů odborný anatomický výklad. Podle Halíkových slov je účast členů akademické obce na takové „barbarské akci“ skandální, protože má dodávat této „urážce humanistických tradic naší kultury“ zdání „osvětové akce“. Rektor Hampl včera ujistil, že Karlova univerzita není partnerem výstavy a produkci nezajišťuje. Účast mediků tak nevychází ze žádného rozhodnutí školy. Nemůže tedy studentům akci zakázat. Zároveň jim však doporučil, aby svou účast na projektu zásadně zvážili.

Ke kritice výstavy se přidala například i Česká anatomická společnost či místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS). Nejvíce jim vadilo, že těla jsou upravena tak, aby vyvolávala senzaci. Podle autora výstavy Roye Glovera je ale nutné trochu zábavy do projektu vložit, aby vzbudil zájem. I přesto ale jeho hlavním cílem prý není bavit, ale vzdělávat.