VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MILAN HOLAKOVSKÝ

Milan Holakovský

Redaktor středočeské regionální redakce Deníku

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Místo devíti miliard z daní by kraj chtěl víc. Přes deset

Praha – Příznivým hodnocením rozpočtu na letošní rok – a to na straně výdajů i příjmů – se v pondělí pochlubilo vedení Středočeského kraje. S tím, že úřad historicky poprvé pracuje s rozpočtem z manažerského pohledu. „Správa financí veřejných má stejná pravidla jako soukromých,“ konstatoval náměstek hejtmanky pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO). Novinkou je podle jeho slov rozčlenění plánovaných výdajů podle pravidel semaforu: na skupinu červenou, oranžovou a zelenou.

Kotlíkové dotace s vlídnou tváří: peněz je dost a fronty nebudou

Jedinečná možnost využít příležitost k získání příspěvku na výměnu starého kotle za nový, ekologický zdroj tepla. Majitelům domků určených k bydlení to vzkazuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v souvislosti s vyhlášením druhé výzvy takzvaných kotlíkových dotací ve Středočeském kraji.

Souzený Rath se proti odposlechům brání ústavní stížností

Zasáhnout do vlekoucího se soudního procesu v kauze údajného korupčního ovlivňování stavebních a zdravotnických zakázek Středočeského kraje se podáním ústavní stížnosti snaží obhajoba někdejšího hejtmana Davida Ratha. O tom, že ve čtvrtek byla podána stížnost argumentující údajným porušením práva na spravedlivý proces, informoval v sobotu Český rozhlas. Pochybení stěžovatelé spatřují v tom, že Nejvyšší soud ČR v souvislosti s případem, v němž vedle Ratha figuruje ještě desítka dalších obžalovaných, ještě dřív, než zazněl pravomocný verdikt, rozhodl to tom, že obhajobou zpochybňované policejní odposlechy lze použít jako důkaz. Konstatoval to u živé kauzy, která stále zůstává předmětem projednávání o soudů nižších instancí.

Přijďte si ověřit, zda vám nedochází dech, zvou lékaři kašlající lid

Střední Čechy – Pokud pokašláváte, raději na to nekašlete; mohli byste podcenit příznaky závažného onemocnění. Tak lze shrnout varování pneumonologů spojené s pozvánkou: přijďte se nechat vyšetřit. Určena je lidem ve věku nad 45 let, zvláště kouřícím mužům, kteří se snadno zadýchávají i při sebemenší námaze, jako je třeba chůze do kopce nebo do schodů, a potýkají se s častou únavou a ztrátou výkonnosti. To už mohou být varovné signály: právě takové příznaky mají pacienti ohrožení IPF. Idiopatickou plicní fibrózou. Nemocí spojenou s postupnou přeměnou jemné struktury plicních sklípků v zajizvenou vazivovou tkáň, jejíž příčiny zatím nejsou spolehlivě objasněny – a o níž se ví, že je to zabiják.

Vagony ze sedmdesátých let se dočkaly vylepšení. Líp se v nich sedí

Střední Čechy – Čekat na moderní vlaky už by cestující neměli dlouho. Až za dva roky, v prosinci 2019, nastoupí cestující v Benešově do rychlíku, posadí se do vagonu odpovídajícího těm nejmodernějším standardům; ať už pojede směrem na Olbramovice, nebo na Prahu.

Praze chce její okolí turisty odlákat, ale ne s ní soupeřit

Střední Čechy - Pohledem statistik může cestovní ruch ve středních Čechách vypadat slibně. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dorazilo do kraje 280 433 návštěvníků – což je o 16,3 procenta víc než loni ve stejném období a jde o nejvyšší číslo od roku 2012. Mohlo by však být ještě podstatně vyšší – zvlášť pokud by se podařilo oslovit více cizinců. Ti jsou totiž mezi turisty v menšině: celých 72 procent tvoří domácí.

Titul Regionální potravina nejvíc lákal cukráře

Praha – Rozmanitými chutěmi z různých koutů středních Čech ožije v sobotu pražská Letná. Dobroty sladké i uzené, v pevném i kapalném skupenství, ocení ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). A ocení je doslova. Dvě hodiny po poledni bude předávat ocenění výrobcům potravin ze středních Čech, jejichž produkty uspěly v konkurenci dalších přihlášených produktů a vybojovaly si právo používat prestižní ocenění Regionální potravina. Akce zaměřená na podporu regionálních výrobků připravených převážně z místních surovin vstoupila již do osmého ročníku.

Staré dluhy kladenské nemocnice má zamáznout 150 milionů. K již poslané částce

Střední Čechy – Sto padesát milionů korun. To je finanční injekce, kterou pro Oblastní nemocnici v Kladně doporučují středočeským zastupitelům schválit krajští radní. Jde o částku, o niž by měl být navýšen základní kapitál, což by nemocnici pomohlo dostat se z kritické finanční situace. Pokud by se dluhy z minulých let neřešily, mohli by to citelně pocítit pacienti. Hrozilo by významné omezení provozu nemocnice spojené se zhoršením dostupnosti zdravotní péče, upozornil náměstek středočeské hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

O autobusové linky, které opouští kladenské ČSAD, se podělí čtyři dopravci

Praha – Jezdit bez přerušení provozu se bude na autobusových linkách číslo 323 z pražského Nádraží Veleslavín do Kolče na Kladensku a 620 spojující Kladno a Kralupy nad Vltavou. Firma ČSAD MHD Kladno, již trápí nedostatek řidičů, se jich od čtvrtka vzdává.

AKTUALIZOVÁNO

Nález jediného náboje vyhnal ze školy stovky dětí

Praha – Rozruch spojený s evakuací základní školy a jejího nejbližšího okolí zažívali ve středu dopoledne v Mnichovicích na Praze-východ. Po půl desáté byli přivoláni policisté s tím, že se při výkopových pracích v místě přístavby tělocvičny školy našla munice. Deníku to řekl Zdeněk Chalupa z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Jih. Preventivně evakuovány byly podle jeho slov stovky osob – 559 přímo ze školy a osm dalších z okolí. 

Velké problémy s autobusy na Kladensku. Podařilo se dopravci katastrofu zažehnat

Střední Čechy - Potíže z důvodu nedostatku řidičů ve firmě ČSAD MHD Kladno trvaly od poslední srpnové soboty. Krize autobusového spojení města s metropolí se nyní zdá být zažehnaná. Ukazovala to alespoň včerejší situace na zastávkách. Autobusy nejen na trase mezi Prahou a Kladnem, ale i v dalších oblastech západně od metrpole, jezdily podle jízdních řádů. Kvůli chybějícím šoférům nevyjely pouze tři autobusy městské hromadné dopravy přímo v Kladně (a odpoledne také spoj linky 471 z Mělníka do Brandýsa nad Labem, kde se však jedná o jiného dopravce).

Rozdíl mezi Středočechem a Pražanem? Podle statistik 6378 Kč

Praha – Pokud by slovo průměr při debatě o platech mělo stejný význam jako v běžné komunikaci, byla by to pro mnoho lidí skvělá zpráva. Průměrně pracující Středočech by měsíčně bral 30 668 Kč hrubého – přičemž proti loňsku by si polepšil o rovných devět procent, což v korunách dělá 2537 Kč. V úterý Český statistický úřad zveřejnil údaje o měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství.

Přišlo období radosti, ale i potřebné trpělivosti. Začíná školní rok

Střední Čechy – „Nezapomenutelný zážitek.“ Do dvou slov shrnula hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) své pocity, když se v pondělí vypravila do školy společně s prvňáky ve Velvarech na Kladensku, aby školním nováčkům vyjádřila podporu a předala dárky. „Vidět v dětských očích to očekávání, radost, napětí i nervozitu… Bylo to dojemné,“ shodovaly se její dojmy se zážitky rodičů, kteří ve třídě také nechyběli. Jak těm malým, tak odrostlým popřála hejtmanka pevné nervy, kreativního ducha, množství trpělivosti a radosti z nově nabytých vědomostí a poznatků.

KRIMI MIX: Ztracené ženě pomohli policisté. Vyvedli ji z lesa

Praha – Pomoc policistů ocenila 30letá žena, která se ztratila v lese u Brandýsa nad Labem a překvapila ji tma. Protože neměla tušení, kde se nachází, zavolala s žádostí o pomoc policejní tísňovou linku 158. Dokázala říci jen to, že se ztratila v lese poblíž nějaké pískovny.

AKTUALIZOVÁNO

Očekávaný kolaps autobusů ráno nenastal. Problémy přišly odpoledne

Střední Čechy – Až nečekaně hladce jezdily v pondělí ráno autobusy v regionu západně od Prahy. Příjemným překvapením se stalo, že dodržovaly jízdní řády. Přijely všechny – a na čas. Po kolapsu z minulého týdne, kdy kvůli nedostatku řidičů ČSAD MHD Kladno řada spojů vůbec nevyjela, a to od poslední srpnové soboty až do první zářijové neděle, bylo možno očekávat leccos – zvlášť když ani nedělní vývoj nenasvědčoval tomu, že se situace lepší.

S odklizením vraku strážníci nepomohou. Rozhodnout musí úřad

Praha – Auto stojí bez hnutí celé měsíce a zbytečně zabírá parkovací místo; v horším případě dokonce občas poslouží i jako útočiště různým pochybným existencím. Takové vozidlo zná ze svého okolí snad každý pražský motorista. Zvlášť ti, kteří bydlí na sídlištích, mohou často ukázat hned na několik míst – a nemusí to být jen na Jižním Městě, kde odstavené vozy, u nichž lze pochybovat o tom, že ještě někdy odjedou „po svých“, radnici Prahy 11 trápí dlouhodobě.

Labuť představující na mostě hrozbu přemístili hasiči pod most

Praha – K odchytu nebezpečného účastníka silničního provozu byli v neděli odpoledne pražští hasiči přivoláni na Jiráskův most.

Autobusy jsou nejisté, do Prahy jeďte vlakem, radí kraj Kladeňákům

Praha – Žáci i učitelé se v pondělí musí dostat do škol a lidé musí mít možnost bez problémů dojet do práce nebo třeba k lékaři. To v pátek důrazně vzkázala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vedení autobusové firmy ČSAD MHD Kladno i její mateřské společnosti Arriva. S tím, že důsledky nedostatku řidičů, který vede k tomu, že některé autobusy nevyjedou, protože k jejich volantu nebylo koho posadit, cestující nesmí pocítit.

Pomůže k nalezení čtyř násilníků jeden kreslený portrét?

Praha – Čtveřice pachatelů velmi brutálního napadení, jehož obětí se v parku Přátelství na Proseku uprostřed července – v noci z neděle 16. na pondělí 17. – stal 24letý muž, hledají kriminalisté III. obvodu pražské policie. Krátce po nedělní půlnoci se šel napadený projít – a potkal skupinku, která po něm chtěla cigarety. I když vyhověl, brutálnímu zmlácení neunikl. Dotyční do něj začali strkat, načež ho jeden z agresorů srazil pěstí na zem, připomněl v neděli Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

KRÁTCE: Na Pankrác se přestěhuje kousek Slovenska

Praha – Klobásy, víno, sýry, skalický trdelník, halušky i další speciality z různých slovenských regionů bude v pondělí a v úterý možno ochutnat přímo nad stanicí metra Pankrác. Před tamějším obchodním centrem se uskuteční Slovenské dny v Praze.

KRIMI MIX: Cizince hlídka dopadla při sprejování na bunkr

Praha - Přímo na místě činu přistihli strážníci z Prahy 3 na sklonku pracovního týdne 28letého cizince, který sprejoval bunkr v lokalitě Parukářka na Vrchu sv. Kříže na Žižkově. Dotyčný se přiznal k vytvoření svou rozměrných obrazců; barevného vyobrazení velryby a květiny.

Policejní vůz narazil do nabouraného auta, jehož nehodu posádka řešila

Praha - Škodu vyčíslenou na více než 400 tisíc korun si vyžádaly nehody s poměrně kuriózním průběhem, do níž se postupně zapojila hned tři auta. K haváriím, jež se obešly bez zranění, došlo v pátek odpoledne na dálnici D7 nedaleko Prahy – na dálničním kilometru 7,5. Pršelo – a právě povětrnostní podmínky zřejmě sehrály svoji roli. 

KRÁTCE: Policejní akademie má pobočku: na hospodářské kriminálce

Praha - Vysoká škola nově sídlí v budově pražského policejního ředitelství v Kongresové ulici v Nuslích. Policejní akademie ČR tam v pátek slavnostně otevřela pracoviště bezpečnostně právní fakulty. Její studenti, z nichž celá řada po absolvování školy bude představovat novou krev do žil policejního organismu, se zde dostanou do kontaktu se zkušenými vyšetřovateli z odboru hospodářské kriminality, kteří se zabývají těmi nejsložitějšími kauzami trestné činnosti hospodářského charakteru.

Nové informace na nádraží si vyžádají větší ostražitost

Praha - Jen vzpomínkou by měly zůstat scény známé z minulosti, které na pražském hlavním nádraží nebylo možno přehlédnout: před odjezdovými tabulemi postávaly hrozny cestujících čekajících na to, až údaj o jejich spoji doplní i číslo peronu.

AKTUALIZOVÁNO

Na kladenské autobusy lidé čekají marně. Nejsou řidiči

Praha - Vyvěšené jízdní řády někdy neplatí. Takový byl v uplynulém týdnu stav na Kladensku – a problémy citelně zasáhly i Prahu. Řada cestujících čekala na autobus marně. Problémy, které začaly o posledním srpnovém víkendu se začleněním Kladenska do Pražské integrované dopravy, přetrvaly po celý uplynulý týden.

AKTUALIZOVÁNO

Zuboženého psa trápili i červi v kůži

Praha – V šokujícím stavu se dostal do útulku pro opuštěná zvířata, který v Troji provozuje městské policie, asi 13letý maltézský psík, který původně ležel u radotínského domova důchodců. A to ho nálezkyně ještě předtím, než ho přinesla do péče odborníků, vykoupala! Přesto lze o psovi sotva hovořit jinak než jako o zuboženém zvířeti. Na hlavě i jinde po těle měl dokonce ložiska s larvami much, které se živí poškozenou tkání!

Na opravenou trať v Kobylisích se vracejí tramvaje

Praha – Opětovně zprovozněna bude od soboty nejsevernější trať pražských tramvají v Klapkově ulici v Kobylisích. Sedmisetmetrový úsek Březiněveská–Vozovna Kobylisy zrekonstruoval dopravní podnik během prázdninových měsíců.

KRIMI MIX: Násilník oběti rozřízl kalhoty, žena se mu ubránila

Praha – V Srbsku, kde byl odsouzen na 17,5 roku, seděl ve vězení za vraždu – a u nás si nejspíš bude odpykávat trest za zločin znásilnění. To jsou vyhlídky 41letého cizince, kterého v noci na čtvrtek dopadli příslušníci pohotovostní motorizované jednotky pražské policie. Právě jako podezřelého z pokusu o znásilnění, kdy pachatel svou oběť ještě zranil a okradl.

Žena, která nechtěla odejít z ubytovny, putovala se zraněním do nemocnice

Praha – Vážné zranění si způsobila 38letá žena, která se poté, co odmítala opustit ubytovnu v ulici Na Petřinách, kde jí vypršela smlouva, dostala do konfliktu s ostatními nájemníky. Strážníci z Prahy 6 byli původně přivoláni s tím, že v opilosti vyhrožuje svému okolí fyzickým násilím. Zprvu se zdálo, že vše půjde v klidu; dotyčná hlídce slíbila, že si na pokoji sbalí věci a odejde.

Šmajdající lupičku s nožem zahnala prodavačka policejní plácačkou

Praha /VIDEO/ – Lupičku, která s nožem v ruce přepadla večerku, hledají od 14. srpna kriminalisté III. pražského obvodu. V pátek o tom informoval Jan Daněk z ředitelství pražské policie, pode jehož slov se žena v prodejně v Šiškově ulici v Kobylisích domáhala peněz, když ukázala nůž s 30centimetrovou čepelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení