VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN PROKEŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Povinné přihlášení v místě bydliště už Pražany nestraší

Praha /RASTR/ - Nejspíš desítky tisíc pražských nájemníků si mohou oddechnout. Ministerstvo vnitra totiž „smetlo ze stolu“ návrh novely zákona o evidenci obyvatel, která měla zavést povinnost hlásit se k trvalému pobytu v místě skutečného bydliště.

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Nové pražské „Palermo“? Dle opozice vzniká v Praze 2

Praha - Opozice na dvojce stupňuje kritiku vůči vedení radnice kvůli údajně neprůhlednému systému veřejných zakázek. Minimálně jednu z nich teď vyšetřuje policie.

„Opevnění“ Hradu s novým prezidentem padne

Praha  /INFOGRAFIKA/ - Přesně před rokem se u vstupu na Pražský hrad objevily dva bezpečnostní rámy. Nedávný teror v Barceloně opět otevřel otázku jsou kontroly ve prospěch zvýšení bezpečnosti návštěvníků, nebo je tomu spíše naopak?

„Porodní turistika“ za metropolí právě zažívá boom

Praha /INFOGRAFIKA/ - Pražské ženy si vybírají hlavně porodnice, které se profilují jako „alternativní“. Mezi nejpopulárnější taková místa patří Neratovice, Mělník, Rakovník nebo Hořovice.

Na velkou povodeň jsme připraveni, snažíme se ještě ochránit zoo a Troju

Praha /ROZHOVOR/ - Velká voda v roce 2002 někdy označovaná jako tisíciletá, způsobila jen v Praze škody vyčíslené na bezmála 30 miliard korun. Hlavní město od té doby investovalo značné částky i úsilí do protipovodňových opatření, jako jsou různé trvalé i mobilní bariéry. A také do výcviku profesionálů. Katastrofa z roku 2002 by se proto opakovat neměla, naznačila v rozhovoru pro Pražský deník primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Sliby pražských politiků: rychle by dostavěli okruh i metro D

Praha /INFOGRAFIKA/ - Opoziční politici se trumfují, jak vylepší dopravu v Praze, pokud vyhrají volby. Nechybějí rychlé stavby, protažení metra do Jesenice či železniční spojení Hlavního a Masarykova nádraží.

Legendární „Jančíkovy“ květináče. Co s nimi bude dál?

Praha - Kvůli instalaci elektrických kabelů Praha 5 dočasně přemístila 26 masivních květníků, které mají mezi lidmi kontroverzní pověst. Náročná manipulace s betonovými kvádry přijde radnici na zhruba deset tisíc korun za kus.

Průzkum ukázal slabou důvěru Pražanů v jejich radnice

Praha /INFOGAFIKA/ - V reprezentativním průzkumu, který zpracovalo koncem jara pro Pražský deník středisko SANEP, byla se svými radními plně nebo částečně spokojena v průměru jen necelá čtvrtina respondentů.

Kdo může za prodlužování výstavby nových bytů?

Praha /INFOGRAFIKA/ - Developeři v Praze připravují nové bydlení až pro zhruba 200 tisíc obyvatel. Z celkem 84 tisíc naplánovaných bytů se prý ale může začít s výstavbou do pěti let jen u necelé čtvrtiny z nich.

Přibývá pokut za volný pohyb psů, jejich výše ale neroste

Praha - Sankce za volné pobíhání psů mimo vymezené plochy v pražských parcích se staly ožehavým tématem debat na sociálních sítích. Někteří diskutující naznačují, že strážníci městské policie pokutují „pejskaře“ ve Stromovce nebo v Letenských sadech stále častěji.

Co bude po brexitu? „pražští Britové“ chtějí trvalý pobyt nebo dvojí občanství

Praha /INFOGRAFIKA/ - Britové se v loňském referendu rozhodli těsnou většinou pro odchod z EU, který byl později stanoven na březen 2019. Letos v říjnu by mělo začít vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem o podobě budoucích vztahů. Zatímco oficiální proklamace z britské strany udržují optimistický tón, z té unijní přicházejí náznaky skepse.

Metropoli chybí strategické pozemky. Ohrozí to její rozvoj?

Praha - Metropole vlastní v porovnání s řadou západoevropských metropolí relativně málo pozemků, a to zejména těch „strategických“. To prý může podle náměstkyně primátorky komplikovat budování škol, nemocnic, veřejné zeleně, ale i třeba nové linky metra.

Polovina lidí primátorku nezná nebo je nezajímá

Praha- Mají Češi své hejtmany rádi? V průzkumu agentury Phoe-nix se ukázal zajímavý jev. Většina z dotázaných odpověděla „nevím“. To znamená, že je buďto vůbec neznají, nebo k nim nemají žádný vztah. Výjimkou je pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), u níž takto odpověděla „jen“ necelá polovina (49,5 procenta) a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který není lhostejný 60,5 procenta dotázaných.

V konkurenci metropolí obstála Praha průměrně

Praha - Přesně uprostřed, na děleném 30. místě, skončila Praha v mezinárodním průzkumu IPSOS Top Cities 2017.

Metropole poroste do výšky, ale jen pozvolna

Praha /RASTR, INFOGRAFIKA/ - Metropole by měla růst i do výšky, překotnou výstavbu mrakodrapů v české metropoli ale nelze očekávat. Nejvyšším pražským domem je tedy už čtvrt století se 109 metry City Tower na Pankráci.

AKTUALIZOVÁNO

Definitivní tečka za Opencard

Nevydařený projekt Opencard by už neměl stát ani korunu. Pražští radní formálně ukončili provoz Pražského centra kartových služeb, které poskytovalo servis spojený se zmíněnou kartou. Praha dosud platila za provoz centra 144 tisíc korun měsíčně. Karta Opencard se nevydává od minulého roku, kdy ji nahradila jiná čipová karta pro odbavování cestujících v pražské hromadné dopravě – tzv. Lítačka.

Ilona Švihlíková: V metropoli je skoro všechno dražší než jinde v republice

Praha - Na možná úskalí blahobytu v hlavním městě jsme se zeptali Ilony Švihlíkové, levicově orientované ekonomky z Univerzity J. A. Komenského.

Průměrná mzda se v Praze vyšplhala na 34,5 tisíce korun

Praha - Pražané bohatnou rychleji než obyvatelé zbytku země. Blahobyt metropole ale má svá úskalí. V Praze je blaze. To na první pohled potvrzují i čerstvá data Českého statistického úřadu za první čtvrtletí letošního roku. Zatímco v celé zemi za tu dobu vzrostla průměrná hrubá měsíční mzda o necelé tři stovky, v hlavním městě to byla bezmála tisícovka. Průměrný hrubý výdělek tu přesáhl 34,5 tisíce.

Pražští Turci říkají „novému sultánovi“ ne

Praha - Turecko je opět ve varu. Tuto neděli, týden před prvním výročím nezdařeného pokusu o vojenský puč (15. července), se v Istanbulu sešly statisíce odpůrců režimu prezidenta Recepa Tayipa Erdogana. Také stovky pražských Turků odmítají Erdoganovu politiku. Ten podle svolavatele demonstrace Kemala Kilicdaroglua zneužil tažení proti pučistům k uchvácení prakticky veškeré moci ve státě.

Negrelliho viadukt spojuje minulost s budoucností

Praha - Další díl našeho seriálu Poznáváme Česko je věnován technickým unikátům naší průmyslové země. Po Pohádkovém a Sakrálním Česku se podíváme za historickými i těmi moderními skvosty. Ať už jsou ze železa, nebo betonu. I když jsou některé zchátralé a opuštěné, mají stále své jedinečné kouzlo. Polorozpadlé průmyslové areály, vychladlé ocelárny, opuštěná hraniční opevnění. Dnešní poznávání bude ale věnováno páře, vláčkům a lokomotivám. Česká železniční síť patří k nejhustším na světě, a proto bylo z čeho vybírat, problém nastal při rozhodování, co upřednostnit. Berte proto náš výběr jen jako ochutnávku toho, co naše železnice nabízí.

Autobusy mezi Černým Mostem a Horními Počernicemi uvízly v kolonách

Praha - Zhruba půlhodinové zpoždění nabírají od rána autobusy mezi Horními Počernicemi a Černým Mostem. Důvodem je omezení provozu a zavedení kyvadlové dopravy v páteřní ulici Náchodská. V obou směrech tam vznikají několikaset metrové kolony. Problémy se dotýkají celkem patnácti autobusových linek. Dopravní organizace ROPID doporučuje využít místo autobusů vlakové spojení se zastávkou Horní Počernice.

Za pití alkoholu na zapovězených místech hrozí až dvojnásobná pokuta

Praha - Na dvojnásobek vzrostla od prvního července maximální výše pokuty za neoprávněné pití alkoholu na veřejnosti. Díky novele přestupkového zákona tak mohou strážníci udělit na místě blokovou pokutu až 10 tisíc korun.

Lékař: Vzdělání roli nehraje. Máme pacienty i s doktorátem

Praha - Proč se lidé bojí víc syfilidy než HIV a jak vypadá typický pacient, vysvětlil doktor Filip Rob z Nemocnice Na Bulovce.

V Praze řádí syfilis a další nakažlivé pohlavní choroby

Praha - Kapavka, infekce HIV nebo třeba syfilis se v Česku šíří rychleji než v minulosti. Zásadní roli v tom hraje pražská gay komunita.

Konec sporné výstavy? Radnice má „v rukávu" právní posudek

Praha - Spor o expozici Body The Exhibition vystavující mrtvá těla spěje k rozuzlení. Vedení Prahy 7 získalo právní analýzu, která by mohla přesvědčit policii o nevhodnosti výstavy.

AKTUALIZOVÁNO

Praha nebude žalovat exprimátora Béma kvůli Opencard

Praha – Metropole nebude žalovat bývalého primátora Pavla Béma kvůli úmyslně zaviněným škodám v projektu Opencard. Rada hlavního města se koncem loňského roku usnesla, že o občanskoprávní žalobu s požadavkem náhrady škod bude usilovat. Radní ale včera původní úmysl zavrhli s odvoláním na právní posudky, podle kterých by Praha neměla u soudu šanci a jako poražená strana by musela hradit vysoké náklady řízení.

Neprůhledné odměny politiků kontroluje nový akcionář

Praha - Kvůli boji proti „politickým trafikám" se stal opoziční zastupitel akcionářem podniku Pražská energetika, a.s. Chce mít pod kontrolou štědré a mnohdy neprůhledné odměňování činovníků orgánů městských firem, plynoucí v podstatě z pražského rozpočtu.

Ďáblická skládka musí do sedmi let zmizet

Praha - Metropole je nucena do roku 2024 vymyslet, jak se zbaví skládek. Nařizuje to Evropská unie. Smetiště na severu metropole se proto už nebude rozšiřovat.

Piráti chtějí povinné zveřejňování příjmů všech zastupitelů

Praha - Necelá polovina pražských zastupitelů dosud zpřístupnila svá majetková přiznání na internetu. Piráti navrhují, aby zveřejňování příjmů bylo povinné.

  • 1
  • 2

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení