VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA KARLÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Památkář Skalický: I Pražan musí kousek od centra najít svou pekárnu

Praha - Letos je tomu právě 25 let, co bylo historické centrum Prahy zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. To už je pádný důvod k bilanci. Opřínosech a hrozbách UNESCO hovořil šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Blanky II se děsí lidé z Libně. Kudy povede?

Praha - Jak se jednou v metropoli bude jezdit a kudy povedou hlavní dopravní toky východního Městského okruhu? O tom se rozhoduje právě v těchto dnech.

Hřbitovy jsou pro Pražany depresivní, mladí chtějí obřad v lese

Praha - Většina Pražanů preferuje pohřeb žehem. Mnohdy se navíc obejdou i bez obřadu a uložení do pohřebiště. U mladší generace roste zájem o alternativní formy pohřbívání v lesích.

Židovské muzeum: Snažíme se vyhledávat potomky původních vlastníků

Praha - Židovské muzeum se mělo stát podle plánů nacistů takzvaným muzeem vyhynulé rasy. K tomu nakonec naštěstí nedošlo. Dodnes tu ale zůstalo mnoho vzácných předmětů po Židech deportovaných do ghett a koncentračních táborů. S kurátorkou muzea Michaelou Sidenbergovou jsme hovořily o tom, jak dochází k navrácení předmětů potomkům původních majitelů.

Uloupené sbírky umění už není komu vracet

Praha - I dnes můžeme v českých muzeích vidět díla, která před válkou patřila Židům. K navrácení potomkům původních majitelů až na výjimky nedochází.

Organizace Jahoda se nebojí ukázat v novém prostředí

Praha - Nezisková organizace Jahoda letos slaví kulaté dvacáté narozeniny. Donedávna působila cíleně pouze na Černém Mostě. Před dvěma lety se však začali angažovat také v Praze 2. „Byla to další možnost ukázat, co umíme," říká ředitelka neziskové organizace Jahoda Markéta Kalinová. A protože ohlasy rodičů jsou kladné, tak se zdá, že svůj úkol splnili.

Světoznámý architekt dá Praze novou rozhlednu

Praha - Nedaleko sídliště Černý Most se začne během pár dní stavět nová rozhledna. Jejím autorem je známý architekt Martin Rajniš. První návštěvník zdolá 98 schodů už na konci září.

Středočeské obce uzavírají silnice pro kamiony, Praze se to nelíbí

Praha - V Praze se o tom mluví, ve středních Čechách konají. Řeč je o tranzitní dopravě, kterou na svých silnicích nechce snad nikdo. Od léta nově kamiony neprojedou Říčany, další obce z obavy, že by se kamiony přesunuly k nim, zvažují stejné řešení. Vedení Prahy to považuje za nefér jednání.

Profesor UMPRUM: Plečnik hledal nadčasová řešení

Praha - Vinohradský kostel Nejsvětějšího srdce Páně bude jeden z objektů Josipa Plečnika, který v rámci společné nominace bude usilovat o zapsání na seznam UNESCO. O významu tohoto slovinského architekta, který je neodmyslitelně spjat i s Prahou, jsme hovořili s profesorem dějin umění na UMPRUM Jindřichem Vybíralem.

25 let Prahy v UNESCu. Hrozilo jí i vyškrtnutí

Praha stověžatá, královská, zlatá a jedinečná. Před čvrtstoletím potvrdil její výjimečnost zápis na seznam světového dědictví UNESCO.

Obcemi na Říčansku kamiony projedou už jen za cenu pokuty

Říčany získaly pravomocné rozhodnutí na zákaz tranzitu kamionů. Jde například o dálniční přivaděč z Říčan a okolí na dálnici D1, tedy silnici II/101. Řidiči, kteří nemají v místě nakládku nebo vykládku, nebudou smět oblastí projíždět a hrozí jim výrazná pokuta. Průjezd kamionů budou monitorovat a vyhodnocovat i kamery úsekového měření. Vzhledem k nedostavěnému Pražskému okruhu si právě přes Říčany zkracují cestu kamiony z celé Evropy.

Ve Středočeském kraji by měl vzniknout Geopark Joachima Barranda

Střední Čechy - Uzavřením Memoranda o vzájemné spolupráci Středočeského kraje, Geoparku Joachima Barranda a Společnosti Národního muzea hodlá Středočeský kraj napomoci snaze vybudování Geoparku Joachima Barranda a jeho zapsání do mezinárodní sítě geoparků UNESCO. Jedná se o území, které leží mezi jihozápadním okrajem Prahy a Zdicemi, tedy uprostřed geologické oblasti s názvem Barrandien.

Dvouleté děti do školek? Mateřinky v okolí Prahy se povinnosti obávají

Praha - Už za tři roky musejí přijmout mateřinky všechny spádové dvouleté děti. Problémy s touto povinností očekávají obce kolem Prahy. Kapacity ve zdejších školkách jsou už dnes naplněné a na další rozšiřování chybějí peníze.

Nová cyklostezka spojí Prahu s letištěm i krajem

Pražští cyklisté se už dnes prohánějí do Kralup či k Labi. Brzy pro ně bude jednodušší dostat se i na západ. Okolo ruzyňského letiště totiž povede nová cyklostezka. Jednou by milovníci kol mohli dojet až do Kladna.

Martin Šmok: Výstava ukazuje, jak Židé proplouvali labyrintem normalizace

Praha /ROZHOVOR/ - Projít pěší zónou na Můstku znamená zároveň kráčet po náhrobcích pocházejících z bývalého židovského hřbitova na Žižkově. Věc, o které se dnes mnoho nemluví, přesto jde o symboliku toho, jak bylo za normalizace s Židy zacházeno. Bylo těžké si nevšimnout, že je k nim režim nepřátelský," říká v rozhovoru pro Deník Martin Šmok, kurátor výstavy Labyrintem normalizace, která probíhá v Židovském muzeu.

Krizi s nedostatkem míst v středočeských školkách bude řešit kraj

Střední Čechy - Přestože Středočeský kraj nemá ve své přímé působnosti zřizování a řízení mateřských škol, rozhodl se významně napomoci s rozšířením jejich kapacity i se zajištěním rekonstrukcí budov. Shromáždil již připravené projekty obcí a měst a žádá odpovědná ministerstva, školství a financí, o uvolnění jejich finanční rezervy na realizaci těchto záměrů.

Stavba obchodního domu na Letné začne ještě letos

Praha - Nižší, kratší a nezaoblený, obchodní dům na Letné by měl v nové podobě lépe zapadat do okolní zástavby. Po domluvě s radnicí Prahy 7 developerská společnost Lordship celkově projekt upravila a zároveň mu změnila i název, nově se bude jmenovat Letná OC.

AKTUALIZOVÁNO

Daně Drábové mandát zůstane, rozhodli zastupitelé

Střední Čechy - Má být Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost zároveň krajskou zastupitelkou? Otázka, kterou se na mimořádném jednání zabývali středočeští zastupitelé. Ti rozhodli pro to, mandát Daně Drábové zatím ponechat.

Kotlíkové dotace se postaraly o první koaliční krizi

Střední Čechy, Praha – Kvůli žádostem o kotlíkové dotace bylo na středočeském krajském úřadě dusno. Včera si na jeho půdu pozvala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) všechny koaliční partnery, aby projednali čtvrteční situaci, kdy lidé před úřadem kvůli dotacím na výměnu kotle přenocovali a údajně tam docházelo i ke kupčení s pořadovými lístky. Hejtmanka slíbila, že toto kolo bude pod jejím dohledem zdárně dotaženo do konce a zároveň opětovně dodala, že se nic podobného už nesmí opakovat.

Drzost zlodějů roste. Vyloupí byt, i když jsou lidé doma

Praha - Příbytky Pražanů lupiče lákají. Počet vloupání je v metropoli daleko vyšší než ve zbytku republiky, důvodem je především anonymita hlavního města.

Radovan Charvát: Jaká místa mám v Praze rád

Praha - Radovan Charvát patří k nejvytíženějším českým překladatelům. Zaměřuje se na literární díla v angličtině, ale hlavně v němčině. Díky němu si tuzemští milovníci knížek přečetli svazky od Thomase Bernharda, W. G. Sebalda, Roberta Walsera nebo Hermanna Hesseho. V rodné Praze se často vydává po cestách svých oblíbených literátů a neopomíjí ani milované kavárny.

Učitelé za Prahu nechtějí. Radní je lákají na bydlení

Praha - Školám na okrajích Prahy chybějí učitelé. Ty odrazuje malý plat i horší dopravní dostupnost. Motivací by pro ně mohly být učitelské byty.

V srdci Ořechovky vyroste sportoviště

Praha - Macharovo náměstí čeká výrazná proměna. Na místě tří stávajících tenisových kurtů by v budoucnu mělo vyrůst nové multifunkční hřiště se zázemím pro sportovce. Tenis z Ořechovky ale podle plánu radních zcela nezmizí, dva kurty by měly zůstat zachované. Jaké další sporty by mohly obsáhnout, ale ještě není jasné. „Zatím o tom jednáme. Letos chceme oslovit tři čtyři architektonické ateliéry, aby vypracovaly návrh na revitalizaci," uvedl místostarosta Prahy 6 Martin Polách.

V Praze se vyskytl člověk obalový. Upozorňuje na hromadění odpadků

Praha - Ročně se v Praze vyprodukuje více než 258 tisíc tun odpadu, alespoň takové množství za loňský rok svezly Pražské služby. Kampaň neziskové organizace Bezobalu má poukázat na to, že ke snížení množství odpadků vede docela snadná cesta – stačilo by nakupovat zboží bez průmyslových balení. Kampaň posvětila i radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Transgas či Parkhotel památkami? Architekti souhlasí, majitelé mají výhrady

Praha - Nejen soubor budov Transgas, ale také Parkhotel v Holešovicích by si podle odborníků zasloužil, aby byl prohlášen novou kulturní památkou. Stavby, které ještě do nedávna byly pro mnoho lidí symboly socialistické éry, jsou podle řady architektů hodny ochrany.

Středočeský kraj hodlá založit spolek Asociace středočeských nemocnic

Střední Čechy - Rada kraje projednala a doporučila zastupitelstvu schválit založení spolku s názvem Asociace středočeských nemocnic, z. s., jehož členy budou Středočeský kraj spolu s pěti oblastními nemocnicemi založenými krajem. Činnost spolku má přispět ke zvýšení efektivity ekonomického řízení krajských nemocnic.

Středočeský kraj založil obdobu pražského ROPIDu

Střední Čechy - Spolupráci s pražským Ropidem nově od 1. dubna zajišťuje za střední Čechy společnost Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK).Jejím cílem je vytvoření jednotného integrovaného dopravního systému na území středních Čech a Prahy, ve kterém by cestující mohli jezdit vlaky, autobusy, metrem a dalšími prostředky na jednu jízdenku. Připraví také výběrové řízení na autobusové dopravce. Ty musí krajský úřad vybrat do roku 2019.

Werichova vila se dočká otevření možná už v létě

Praha - Rekonstrukce Werichovy vily je u konce. Po letech se konečně dočká důstojného přijetí na kulturní scénu. Bude sloužit jako muzeum svých slavných obyvatel.

V komunitních zahradách lidé pěstují zeleninu i vztahy

Praha - Komunitní zahrady s prvními jarními paprsky opět ožívají. V Praze už jsou téměř v každé městské části a vznikají i další. Čerstvě utržený salát, rajče nebo jahoda už nemusí být pro Pražana pouhým snem. Díky komunitním zahradám si mohou vypěstovat vlastní rostlinky i lidé, kteří zrovna nevlastní dům se zahradou. Takových komunit je po Praze stále více, pěstuje se na zahrádkách, ve vnitroblocích, na střechách, ale i v pytlích. Zdaleka ale nejde jen o sklizenou úrodu, ale i o sdílení společného prostoru a upevňování sousedských vztahů

Benešov a Pletený Újezd mají nejlepší web

Střední Čechy - Vítězové středočeského kola soutěže Zlatý erb jsou známi. Ocenění za nejlepší webové stránky získal Benešov a Pletený Újezd. Na dalších příčkách se umístily Neratovice, Mutějovice, Kladno a Vrchotovy Janovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies