VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA GRUBNEROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Lidé bez domova v Praze provádějí už pět let

Praha - Od studentského projektu party nezkušených nadšenců uplynulo pět roků. Projekt Pragulic zprostředkovávající prohlídky pražským podsvětím je dnes profesionální organizace. Není jediná, která nabízí práci lidem bez domova.

Dopravní podnik se z povodní poučil

Praha - Pod vodou bylo téměř dvacet kilometrů tratí, osmnáct stanic a dvě vlakové soupravy. To je výčet z nešťastného scénáře pražského dopravního podniku při povodních v roce 2002, který by se ale díky novým opatřením už neměl opakovat.

Rada bude jednat o změně parku na stavební parcelu

Praha - Rada hlavního města bude 15. srpna jednat o návrhu Prahy 1 přeměnit parčík u Štefánikova mostu ve stavební parcelu. Návrh na změnu územního plánu by měl umožnit výstavbu galerie pro umístění Slovanské epopeje. 

Voda zaplavila zoo už třikrát

Praha - Zoologickou zahradu v Troji postihly povodně v roce 1940, 2002 a 2013. Důvodem je její poloha poblíž Vltavy a nedostatečná ochrana.

Česko jako země úspěšného a zdravého početí

Praha /RASTR, INFOGRAFIKA/ - Česká centra asistované reprodukce jsou doslova nabitá klienty ze zahraničí. Řešit neplodnost ve své vlastní zemi jim totiž mnohdy nedovoluje legislativa. Jistým bonusem je pak třetinová cena, kterou za zákrok zaplatí.

Stane se Praha novým sídlem Evropského bankovního úřadu?

Praha - Česká republika má reálnou šanci, aby zde od roku 2019 sídlil Evropský bankovní úřad (EBA), který se musí kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie přestěhovat. Rozhodování je jen na členských zemích. Spustí se tak politický lobbing, na jehož konci vzejde vítěz.

Průzkum spočítá parkovací místa pro handicapované

Praha - Už příští rok na jaře bude hlavní město vědět, kolik parkovacích míst pro handicapované se v české metropoli nachází, kde přesně jsou, jaké jsou jejich rozměry a míra přístupnosti.

Magistrát se zaměří na sídliště

Praha - Vnitroblok Vybíralova na Černém Mostě vybralo vedení Prahy ke svému pilotnímu projektu zaměřenému na revitalizaci jednoho ze sídlišť. Oživení prostředí pocítí téměř pět tisíc Pražanů. 

Z holešovické tržnice zmizí vyhlášený nevěstinec i stánky

Praha - Práce odstartují příští rok opravou jateční burzy a hala číslo 18, ve které dnes sídlí neslavně známý erotický klub Showpark, dostane nového nájemce.

Na správnou léčbu čekala dvanáct let. Teď vystavuje své obrazy po celé republice

Patnáctiletá Bára Sedláčková kombinuje ve svých obrazech barvy, které by jen málokdo pasoval dohromady. Výsledek je ale ohromující. Už osm let každoročně vydává vlastní kalendář a vystavuje na mnoha místech v republice. Ještě více obdivuhodné je však to, že tato drobná blondýnka nemaluje rukama, ale pusou.

Dům v Liliové ulici je otevřený pro veřejnost

Praha - Vzorová památková obnova historického domu v Liliové ulici 5 v Praze byla po dvou letech stavebních prací dokončená. Budova bude od podzimu sloužit jako pracoviště Národního památkového ústavu. Pouze v pátek má navíc veřejnost jedinečnou příležitost prostřednictvím komentovaných prohlídek výsledek rekonstrukce zhlédnout. Otevřeno bude od 14 do 19 hodin.

Když zjistíte, jaké to je nechodit, užíváte si pak každý pohyb

Praha - Únava, brnění nohou a změny nálad. To vše začalo před čtrnácti lety z ničeho nic trápit Annu Ryšavou z Prahy. „Do toho mamka zvláštně zakopávala. My jsme si říkaly, co je na tom, každý občas přece zakopne, i když ne tak často,“ popisuje tehdejší situaci její dcera.

Kůň Převalský bude mít nový domov

Praha - Na Dívčích hradech najdou poslední divocí koně zázemí už za dva roky. Magistrát na plochu o 20 ha uvolnil téměř sedm milionů korun. „Oblast Dívčích hradů přináší ideální podmínky stepního charakteru pro chov těchto koní," uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter.

Neukázněný pasažér způsobil přestup ostatních cestujících

Praha - Ten, kdo si v sobotu vyrazil na výlet spojem 2527, který vyjížděl z pražského Hlavního nádraží šest minut po desáté dopoledne směrem do Čerčan, se nestačil divit. Souprava totiž do svého cíle vůbec nedojela. Kvůli jedinému cestujícímu vlak zůstal stát v zastávce Strančice a všichni, kteří jím cestovali, museli přestoupit na jiný spoj.

I přes zákaz lidé dál v zoo kouří

Praha - Areál zoologické zahrady v Praze je jedním z míst, kde nově platí přísný zákaz kouření. Lidé si ale stěžují, že se uvnitř kouří dál a nikdo s tím nic nedělá.

Kam se Pražané schovají v případě ohrožení?

Praha /INFOGRAFIKA/ - Jak by byli Pražané chráněni v případě ohrožení státu? Kolik stálých úkrytů je v české metropoli, kde se nacházejí a jaká je jejich kapacita? Jelikož roste napětí ve světě, rozhodli jsme se pro vás situaci zmapovat.

Ester Pavlů: Éra rebelky mě bavila a pomohla mi zbavit se trémy

Praha - Češi nedávají ve srovnání s diváky v zahraničí svoje emoce tolik najevo. „O to víc si vážím, když už český divák vstane a začne jásat,“ říká operní pěvkyně Ester Pavlů.

Autodopravci: Tvrdý zákaz vjezdu kamionů do Prahy způsobí kolaps dopravy

Praha - Kamiony nad 12 metrů budou mít definitní zákaz sjezdu z Pražského okruhu do města. Zároveň už si nebudou moci zkrátit cestu mezi D1 a D11 přes Štěrboholskou a Chodovskou radiálu. Podle autodopravců to může skončit kolapsem.

Výstavbu metra D prozatím nezatíží problémy s výkupem pozemků

Praha - O dalším postupu v přípravě realizace úvodního úseku trasy metra D v úterý rozhodla Rada hl. m. Prahy. Na základě Studie variantního fázování se tak začne s přípravou realizace varianty IV. prioritně zaměřené na úsek Pankrác – Olbrachtova.

Bariéry v pražské hromadné dopravě do osmi let zmizí

Praha /INFOGRAFIKA/ - Člověk s pohybovým omezením už za několik let nebude muset plánovat svou cestu Prahou dlouho dopředu. Do osmi let by bariérové stanice metra či tramvajové zastávky měly být již vzácností, svobodný pohyb po Praze pro všechny bez rozdílu se tak podle vedení města stane samozřejmostí.

Jindřich Chalupa: Práce pyrotechnika pro mě byl adrenalin

Praha - Jindřich Chalupa se narodil v roce 1934. „Za prvé jsem Moravák a za druhé se hlásím k Valachům," říká. Doma měli malé hospodářství. Přesněji, podle jeho slov, dvě kozy v chlívku, jedno prase a pár slepic. „Byli jsme takzvaní domkáři, jelikož tatínek stačil ještě před vypuknutím války postavit domek o dvou místnostech. Jen kuchyň a příslušenství. Rodiče, já a moji tři sourozenci jsme tak byli v jedné místnosti, byly to tvrdé podmínky," vzpomíná.

Pražští hasiči čerpají vodu po celé metropoli

Praha - Už od brzkých ranních hodin vyjíždějí pražští hasiči čerpat vodu ze zatopených sklepů a suterénů. Radotín, Zbraslav, Stodůlky, Petřiny nebo Ruzyně. Na všech těchto místech už museli hasiči zasahovat.

Spor o nový pavilon goril vyústil v žalobu

Městská část Praha-Troja právě podala správní žalobu na hlavní město. Pražskému deníku to potvrdil starosta Troji Tomáš Bryknar. „Před pár minutami jsme správní žalobu odeslali k Městskému soudu v Praze," řekl. Důvodem žaloby jsou dlouhodobé neshody týkající se výstavby nového pavilonu goril v pražské zoologické zahradě.

Jiřina Kořenová: „Vlasta Burian mi řekl, že bych se hodila do divadla“

Praha - Jiřina Kořenová se narodila v Libni v roce 1933. Její pracovní knížka byla rozhodně pestrá. Pracovala v zemědělství, na hřbitově nebo v ústavu pro slepé dětí, kde z kuchyně občas zahlédla první dámu Hanu Benešovou, s níž si pokaždé zamávali. Několik let také strávila v Krkonoších, kde na Hříběcí boudě pro změnu potkala českou legendu mezi komiky Vlastu Buriana.

Someliér: Pražská vína jsou na stejně vysoké úrovni jako moravská

Praha -  Stoprocentně ověřená rada, jak poznat kvalitní víno, neexistuje. Alespoň to tvrdí majitel e-shopu winehouse.cz a zároveň someliér Daniel Maštera. „Základem je ale určitě kupovat lahve od prověřených vinařů, nebo značku, se kterou máme zkušenost a víme, že nám vyhovuje," říká.

Deset pražských vinic nabídne své plody

Praha /INFOGRAFIKA/ - Po celý víkend budou brány soukromých i městských vinařství otevřené veřejnosti. Začíná první ročník akce Pražské vinice.

Olga Tichá: Zdraví ji zrazovalo, ale ona boj o život nikdy nevzdala

Praha - Paní Olga Tichá se narodila v roce 1932 v pražském Suchdole. Ve třech letech se pak přestěhovala s rodiči do Horoměřic. Většinu života ale strávila v Horních Počernicích, kam se v devatenácti letech provdala. Nyní žije už více než třicet let v Domově pro seniory v Kobylisích, kam se nastěhovala po smrti svého manžela, o kterého se poslední tři roky jeho života starala. „Přál si zemřít doma a já mu chtěla splnit," říká. Málem to ale stálo život i jí.

„Přála jsem si, aby mi tu nohu vzali. Abych se zbavila té strašné bolesti“

Praha - Padesátiletá Jana Křivohlavá má za sebou sedm let těžkého boje. Přestože jí nakonec kvůli vážné nemoci lékaři amputovali levou nohu, prohra to pro ni není. Jak sama říká, bylo to vysvobození.

AKTUALIZOVÁNO

Koalice Vlasta chtěla odvolat starostu. Jejich pokus byl však neúspěšný

Praha - Šestnácté zasedání městské části Prahy 10 se ani tentokrát neobešlo bez slovních přestřelek mezi koalicí a opozicí. Ostré výměny názorů vygradovaly až k pokusu o odvolání starosty Vladimíra Nováka.

Češi darují až 200 tisíc litrů krve ročně

Praha - Ve středu slaví svůj mezinárodní den dárci krve. Těch je v České republice více než 290 tisíc. Jejich krev pak zachraňuje životy například při závažných operacích a rozsáhlých krevních ztrátách. Jeden půllitr krve navíc dokáže zachránit až tři lidské životy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení